„Prezidente Masisi, na každého člověka, který chce zabíjet slony, připadají miliony, které je chtějí bránit. Sledujeme vás,“ napsala na twitteru šéfka organizace WildlifeDirect Paula Kahumbu a doplnila, že zrušení zákazu neodvratně povede k hromadnému vraždění zvířat obchodníky se slonovinou.

Část pohřební výbavy z období kultury se zvoncovitými poháry.
Na Kladensku objevili pohřebiště z doby kamenné i železné. Skrývalo poklad

„Koexistence divokých zvířat a lidí je jediný způsob, jak mohou živočišné druhy v přírodě přežít,“ upozorňuje Kitty Block, šéfka ogranizace Humane Society. „Je smutné, že se Botswana, která byla v minulosti zářným příkladem ochrany životního prostředí a útočištěm pro slony, rozhodla přeměnit v podporovatele lovu.“

Boj o politickou moc 

Vláda jihoafrické země odůvodňuje zrušení zákazu narůstajícím počtem střetů mezi zvířaty a lidmi. Jedná se především o farmáře, kterým divocí sloni ničí úrodu. „Vláda v prohlášení uvádí, že lov bude probíhat ‚řádným a etickým způsobem‘. Neuvádí však, jak bude regulován,“ upozorňuje agentura AP.

V prudké změně názoru botswanské vlády hraje podle AP velkou roli napětí mezi stávajícím prezidentem Mokgweetsi Masisim a jeho předchůdcem Ianem Khamou, za jehož vlády byl zákaz lovu slonů ustanoven. Podle Institutu bezpečnostních studií chce Masisi získat větší podporu voličů v blížících se volbách, kde se očekává těsný výsledek obzvláště poté, co Khama podpořil opozici.

Obchod se slonovinou

Botswana zároveň patří mezi země, které usilují o volnější kontrolu obchodu se slonovinou. Tamní vláda předpokládá, že to do státní pokladny přinese peníze na další ochranu slonů. Kritici ale oponují, že sebemenší uvolnění limitů raketově zvýší poptávku a tím i množství pytláků.

V Botswaně a sousedních zemích - Namibii, Zimbabwe a Jihoafrické republice - v současné době žije podle odhadů okolo 256 tisíc slonů, což představuje více než polovinu celkové populace na území Afriky.

Korálové útesy
Vědci objevili superkorál. Přežívá v nehostinných vodách u pobřeží Havaje