Deutsche Bahn se v podvečer rozhodla zastavit dálkovou dopravu v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku. Dálkové vlaky poté svou cestu předčasně ukončovaly i ve všech dalších částech Německa. Zrušeny jsou dnes večer i přímé železniční spoje mezi Berlínem a Prahou. Cestující, kteří se nedostanou tam, kam potřebují, dostanou poukazy na hotel nebo budou mít možnost přenocovat ve speciálních vlacích na nádražích.

Bouře, které se v Německu říká Sabine a v Británii Ciara, už také způsobila několik železničních nehod. Vlak z Amsterdamu do Berlína s asi 300 cestujícími krátce za německými hranicemi narazil do spadlého stromu. Po dvou hodinách mohl v jízdě pokračovat, do Berlína dnes už ale nedojede. Spadlé stromy blokují i některé regionální tratě. V Hamburku do stromu narazila zdejší nadzemní dráha. O zraněných německá média neinformují.

Problémy orkán přináší i v letecké dopravě. Společnost Eurowings zrušila téměř všechny lety z Berlína, Hamburku, Hannoveru, Dortmundu, Düsseldorfu, Kolína nad Rýnem a Stuttgartu. Desítky letů různých společností odřeklo největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Výpadky už pocítila i Praha, kam dnes nedorazily dva německé spoje z Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu.

I spoje do Prahy

Zrušeny jsou i některé pondělní spoje do Prahy. S výpadkem prakticky všech letů až do odpoledních hodin počítá v pondělí letiště v Mnichově, kde se už dnes neuskutečnilo kolem 100 startů a přistání. Vzdušný přístav v západoněmeckém Düsseldorfu na pondělí zrušil 100 z 570 plánovaných letů.

Na severu Německa je kvůli Sabine přerušené lodní spojení s řadou ostrovů. Především na západě země bylo odřeknuto mnoho kulturních a sportovních akcí, včetně zápasu nejvyšší fotbalové ligy mezi týmy Borussia Mönchengladbach a 1. FC Köln. V pondělí v některých částech země zůstanou uzavřené školy, týká se to například velkých měst v Severním Porýní-Vestfálsku, Hesensku a Bavorsku.

Pařížské úřady vyzvaly lidi, aby nevycházeli ven

Orkán Ciara už napáchal škody také ve Francii a Belgii, kam se odpoledne přesouval z Britských ostrovů. Z obou zemí jsou hlášeny výpadky proudu, ve 42 severofrancouzských departementech včetně Paříže a jejího okolí platí oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy. Úřady ve francouzské metropoli vyzvaly místní obyvatele i turisty, aby v zájmu své bezpečnosti nevycházeli z domů, napsala agentura AP.

I přímo v Paříži už zanechal silný vítr stopy, neboť zde vpodvečer poničil park ve čtvrti Buttes-Chaumont nebo cirkusový stan na západě metropole, z něhož byli následně návštěvníci evakuováni. Oficiální twitterový účet pařížských letišť předtím varoval, že kvůli extrémním povětrnostním podmínkám je i zde třeba počítat se zpožďováním letů.

Už během odpoledne severozápad Francie bičovaly nárazy větru o rychlosti přesahující 100 kilometrů v hodině a na pobřeží se vyskytly vlny vyšší než pět metrů. V přístavu v Calais přerušili provoz stejně jako na druhé straně Lamanšského kanálu v Doveru. Francouzská meteorologická služba očekává v noci vichřici s větrem o síle až 130 kilometrů v hodině a varuje před "záplavovými vlnami".

Kromě Paříže se na orkán připravovaly také úřady v Lille na samém severu Francie, přičemž uzavřely parky a hřbitovy. Předčasně byly ukončeny trhy pod širým nebem.

V Belgii vítr o rychlosti až 130 kilometrů v hodině vyvrátil desítky stromů a na několika místech přerušil elektrické vedení. V centrální části Bruselu spadla na ulici část fasády ze dvou poschodí osmipodlažního domu, nikoho však naštěstí nezasáhla. V belgické metropoli zakázaly úřady vstup do všech parků, nejezdí část veřejné dopravy, v celé zemi nabírají velká zpoždění vlaky. Policie vyzvala řidiče, aby se na silnice pouštěli jen v nejnutnějších případech.

Před silným větrem varovali vzhledem k dnešnímu večeru také meteorologové v Dánsku. Letiště v Kodani podle AP rušilo odlety a dánské úřady odrazovaly motoristy od jízdy po větších mostech včetně toho na dálnici z hlavního města do Odense. 

V Británii narušil i vysílání BBC

Orkán dnes ráno zasáhl i západní pobřeží Británie, doprovázel ho intenzivní déšť a prudké poryvy větru. Vítr místy dosahoval rychlosti až 144 kilometrů za hodinu, napsala zpravodajská stanice BBC. Britské úřady rovněž vydaly desítky varování před záplavami, 50 z nich ve Skotsku, 22 v Anglii a sedm ve Walesu.

Bouře na deset minut přerušila také vysílání rozhlasové stanice BBC. Stalo se tak zrovna ve chvíli, kdy moderátorka v dopoledním vysílání mluvila o klimatické změně, poznamenal britský deník Metro.

Zhruba 10 tisíc irských domácností a podniků přišlo kvůli bouři o elektrický proud, tamní meteorologická agentura varovala před záplavami v pobřežních oblastech.

Na některých místech bouře omezila dopravu. Nejméně deset železničních dopravců v Británii varovalo před zpožděními a rušením spojů, očekávají poškozené elektrické vedení a překážky na tratích, včetně popadaných stromů.

Zrušené lety

Některé mezinárodní i domácí lety musela kvůli silnému větru zrušit vytížená londýnská letiště, včetně Heathrow či Gatwicku. Britské aerolinky Virgin Atlantic na svůj web umístily seznam zrušených letů. Přerušen je také provoz některých trajektů v Irském moři i mezi Británií a kontinentální Evropou.

Na letišti Václava Havla v Praze byl dnes zrušen jeden zpáteční let z Londýna, není zřejmé, jestli to bylo kvůli počasí, letecká společnost důvod neuvedla. Zrušeny byly i dva zpáteční lety z Amsterdamu, u druhého už letecká společnost uvedla jako důvod počasí. ČTK to řekla mluvčí letiště Kateřina Pavlíková.

Bouře se v Německu jmenuje Sabine, v Británii a jinde Ciara

V Německu se bouře jmenuje Sabine, v Británii, Nizozemsku nebo Irsku Ciara. Agentura DPA v této souvislosti píše, že od roku 2002 si lidé mohou názvy tlakových níží a výší za poplatek "rezervovat" u Ústavu meteorologie berlínské Svobodné univerzity.

Objednat si jméno pro tlakovou výši stojí asi 356 eur (8913 korun), pro níži necelých 237 eur (5934 korun). Letos nesou níže ženská jména, název současné bouře pochází od jisté Sabine Kaufmannové. Žádné podrobnosti o ní meteorologický institut Svobodné univerzity nezveřejnil.

Se jménem Ciara přišel britský meteorologický ústav. Odborníci vybírají pro bouře jednoduchá jména, aby to usnadnilo komunikaci s veřejností.

V Německu s nápadem dávat tlakovým nížím a výším jména přišla v roce 1954 tehdejší studentka a pozdější hlasatelka předpovědi počasí na veřejnoprávní televizi ZDF Karla Wegeová. Navrhla, aby níže nesly ženská jména, výše mužská.

Tento zvyk se udržel do roku 1998, kdy narazil na odpor feministek. V reakci na to meteorologové používání mužských a ženských jmen pro označování tlakových výší a níží střídají. V letech se sudým letopočtem, tedy i v roce 2020, se budou níže jmenovat po ženách, výše po mužích. Příští rok to bude zase obráceně.