Kromě tří obětí na životech za sebou bouře zanechala rovněž nespočet zničených domů, polámané stromy a zpřetrhané elektrické vedení. Její síla kulminovala během pátečního odpoledne a večera.

Následně se bouře stočila do oblasti Andamanského moře nacházejícího se na severozápadě země, přičemž její intenzita postupně slábla s tím, jak se vzdalovala od thajského pobřeží.

Podle informací ČTK nicméně v devíti provinciích tamní úřady nadále varují před přívalovými dešti a bleskovými povodněmi.

Bouře během včerejšího dne ochromila v podstatě veškerou dopravu v oblastech Nakchon Sítchammarát, Suráttchání a také na turisty oblíbeném ostrově Samui. Místní letiště žádné lety nepřijímala. Provoz byl znovu obnoven až v sobotu ráno, napsala agentura Reuters.

Oddělení pro prevenci a zmírňování následků katastrof uvedlo, že v důsledku řádění tohoto přírodního živlu bylo do provizorních přístřešků evakuováno na 28 tisíc osob.

Podle serveru CNN si bouře Pabuk vyžádala celkem tři lidské oběti. Jsou jimi dva starší lidé, kteří se utopili poblíž města Nakhon Si Thammarat, a také rybář z provincie Pattani ležící u hranic s Malajsií, jehož loď údajně smetly vysoké vlny.

Nejhorší bouře za posledních třicet let

Prudké deště bičovaly břehy Thajského zálivu již od čtvrtka. To nejhorší však podle dostupných informací mělo přijít teprve během včerejšího odpoledne a večera. Oblast Pak Phanang ležící zhruba 250 kilometrů severně od hranice s Malajsií bouře zasáhla v pátek o půl čtvrté odpoledne místního času (9:30 SEČ), přičemž rychlost větru v tu chvíli podle údajů centra pro varování před tropickými cyklónami (JTWC) dosahovala 95 kilometrů za hodinu.

Původní předpoklady meteorologů naznačovaly, že se bude jednat o nejničivější bouři, jaká Thajsko zasáhla za posledních třicet let. Server CNN připomněl, že přírodní živly takovýchto rozměrů bývají v této oblasti poměrně vzácné. Naposledy udeřila v Thajsku podobná bouře v roce 1962. Její řádění si tehdy vyžádalo na 900 obětí. Jediným tajfunem, který byl v oblasti jihovýchodní Asie kdy zaznamenán, byl v roce 1989 tajfun Gay.

V Thajsku se aktuálně nachází na dva a půl tisíce českých občanů. Ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách před bouří pustošící vyhledávanou dovolenkovou destinaci varovalo a doporučilo, aby všichni ti, kdo se sem chystají nebo zde již pobývají, se zaregistrovali do databáze cestovatelů DROZD.