Prudké deště bičovaly břehy Thajského zálivu již od čtvrtka. To nejhorší však podle dostupných informací mělo přijít teprve během včerejšího odpoledne a večera. Oblast Pak Phanang ležící zhruba 250 kilometrů severně od hranice s Malajsií bouře zasáhla v pátek o půl čtvrté odpoledne místního času (9:30 SEČ), přičemž rychlost větru v tu chvíli podle údajů centra pro varování před tropickými cyklónami (JTWC) dosahovala 95 kilometrů za hodinu.

Vzápětí byly postiženy i další turisty oblíbená místa včetně letoviska Phuket, souostroví Phi Phi, Ko Tao a dalších.

„Být tu je celkem děsivé, protože nevíme, co se stane, a není způsob, jak se odsud dostat,“ řekla CNN americká turistka Miranda Abdyerová, která uvízla na ostrově Ko Samui.

Její let byl v pátek zrušen a trajektová doprava pozastavena. Žádné oficiální informace ze strany místních autorit prý ona ani její rodina nedostaly.

„Schováme se v koupelně, pokud se bouře natolik zhorší. Ale vše, co můžeme dělat, je čekat,“ dodala.

Jak připomíná server CNN, tropické bouře vyskytující se v blízkosti thajské pevniny jsou relativně vzácné. Naposledy se tak stalo v roce 1962. Tehdy si bouře zvaná Harriet vyžádala na 900 obětí. Jediným tajfunem, který byl v oblasti jihovýchodní Asie kdy zaznamenán, byl před třiceti lety tajfun Gay.

Na ostrově Ko Samui, jenž je po Phuketu druhým největším v zemi, se během pátku nacházelo na 20 tisíc turistů.

„Ostrov je nyní totálně odříznut od pevniny, všechny druhy přepravy jsou od včerejška pozastaveny,“ řekl během telefonního hovoru s reportéry CNN Kittipop Rodon, šéf tamní samosprávy. Zároveň však ujistil, že díky důsledným přípravám se obyvatelé i zdejší hotelová zařízení na Ko Samui stihli dostatečně předzásobit do té doby, než bouře poleví.

Úřady evidují tři mrtvé

Řádění živlu si podle informací krizových štábů vyžádalo celkem tři oběti. Jsou jimi dva starší lidé, kteří se utopili u města Nakhon Si Thammarat, a rybář z provincie Pattani ležící u hranic s Malajsií, jehož loď údajně smetly vysoké vlny.

Bouře zeslábla, doprava se obnovuje

Během sobotního rána pak bouře podle metorologů zeslábla na tlakovou níži a zamířila do olbasti Andamanského moře. Agentura Reuters tvrdí, že v postižených oblastech nyní úřady začínají pozvolna obnovovat letecký i trajektový provoz. Varování před silným větrem, přívalovými dešti a bleskovými povodněmi ale nadále platí ještě v devíti provinciích.

V Thajsku se aktuálně nachází na dva a půl tisíce českých občanů. Ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách před bouří pustošící vyhledávanou dovolenkovou destinaci varovalo a doporučilo, aby všichni ti, kdo se sem chystají nebo zde již pobývají, se zaregistrovali do databáze cestovatelů DROZD.