„Nechybí televize, na které nám trenér může při poradách pouštět videa. Zázemí je vůbec výborné. Celá hala je pěkná," rozplýval se Jaromír Jágr na jednom ze zákulisních videí, která stihl natočit, než mu to poněkud úzkoprsý Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zatrhl. Superlativy v tomto ohledu nešetřili ani cizí komentátoři.

„Je to možná první olympiáda, kde si závodníci mohou skutečně říct: To sportoviště je prostě boží!" tvrdila bývalá lyžařská šampionka a komentátorka americké stanice Fox Picabo Streetová. Drobnou vadou na kráse může být to, že podle ruských zdrojů se chystá několik soudních procesů kvůli rozsáhlému rozkrádání během výstavby, ale tohle špinavé prádlo se zjevně začne prát až po olympiádě.

Černé pásky

Kvůli krvavým střetům 
v jejich vlasti neměla řada ukrajinských reprezentantů na sport ani pomyšlení. Nejprve jim MOV zakázal uctít oběti černými páskami, později zhruba polovina sportovců odstoupila ze svých disciplín a odjela zpět na rozbouřenou Ukrajinu, která byla donedávna považovaná za nesrovnatelně bezpečnější než region v okolí Soči.

„Známe přesně rozsah nebezpečí a víme, jak mu zabránit. Doufám, že si s tímto úkolem naše síly poradí se ctí a důstojností," prohlásil před olympiádou prezident Vladimir Putin. Pokud jde o bezpečí, musíme mu dát za pravdu.

Teroristický útok

Navzdory četným hrozbám islamistických radikálů se ve městě v těsné blízkosti neklidného Dagestánu naštěstí nikdo o teroristický útok nepokusil, „železný kruh bezpečí", který kolem oblasti zajišťovaly desetitisíce ruských vojáků a policistů, na tom nepochybně měl lví podíl.

Co se cti a důstojnosti týče, zůstává bohužel po hrách mírná pachuť. Ruským úřadům se totiž úplně nepodařilo setřást podezření, že se s nepohodlnými kritiky vypořádávají především hrubou silou.

Hodně pozornosti, kromě jiných, samozřejmě upoutaly provokatérky Pussy Riot, které během dvou dnů absolvovaly dva mnohahodinové výslechy a nakonec je při tanci na veřejném prostranství skopali a bičem rozehnali uniformovaní kozáci. To lze stěží považovat za adekvátní reakci – nic na tom nemění ani to, že pro punkerky to byla do jisté míry nahrávka na smeč a záběry kozáckého násilí okamžitě zařadily do nového protiputinovského videoklipu.

Obří akce

Větší či menší kaňky lze pochopitelně na podobně obřích akcích najít vždycky, ale to neznamená, že by se měly rovnou přehlížet. Přinejmenším mohou sloužit jako poučení, aby to příště dopadlo lépe. Problémy provázející horečnatou výstavbu v Soči by například už teď měli pečlivě studovat v jihokorejském Pchjongčchangu, kde se za čtyři roky koná další zimní olympiáda. I tam se bude lyžařský areál stavět z ničeho.