Katolická víra a fotbal k sobě mají v očích místních velmi blízko. I novopečený papež je ostatně známým fanouškem kopané.
„Boží ruka opět zasáhla!," komentoval tamní tisk výsledek volby. O„boží ruce" přitom mluvil i Diego Maradona, když dal Angličanům na mistrovství světa rukou rozhodující gól a rozhodčí jej navzdory pravidlům uznali. Mnozí teď považují zvolení papeže za signál, že Argentina vyhraje tak jako tehdy i nadcházející mistrovství světa.

Davy, které se po překvapivé zprávě z Vatikánu začaly shromažďovat na veřejných prostranstvích, byly v naprosté euforii. Skandování „Latino, latino!" střídavě přerušovaly výkřiky „Františku, milujeme tě!" a modlitby.

„Byli jsme pyšní. Tento papež je člověk, který bude představitelem střídmého života. Je to osobnost, která si vydobyla velký respekt," řekl potomek českých emigrantů Jose Pablo Mikietyn Holub stanici ČRo. Se spontánním nadšením většiny populace přitom ostře kontrastovala chladná gratulace argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové. Bezprostředně po zvolení papeže politička tweetovala 
o chystaném plynovodu, později zveřejněná oficiální gratulace byla stroze formální. 
V prvním televizním vystoupení poté mluvila především o novém sociálním bydlení pro chudé a nového papeže zmínila až ke konci.

Stín pochybností
V období „špinavé války" z let 1976 až 1983, kdy v Argentině krvavě vládla vojenská junta, hrála katolická církev spornou roli. Novinář Horacio Verbitsky nynějšího papeže obvinil, že dal armádě volnou ruku k únosu dvou členů jezuitského řádu. Bergoglio, kterého očistil i soud, se naopak hájí, že protirežimním disidentům pomáhal. „Stále mám mnoho pochybností o jeho roli, pokud jde o jezuity, kteří zmizeli za diktatury," řekl listu The Guardian Eduardo de la Serna, který vede levicově zaměřenou skupinu kněžích pomáhajících chudým.

Bergoglio se totiž s prezidentkou několikrát otevřeně střetl. Když duchovní označil legalizaci homosexuálních sňatků za „ničení božího plánu" a adopce dětí takovými páry za „diskriminaci dětí", politička vzkázala, že připomíná „středověkou církev z časů inkvizice".

Stejně tak oponuje nynější hlava církve například potratům a eutanazii, jako pokrytce ale naopak odsoudil kněží, kteří nechtěli pokřtít nemanželské děti. Je také tvrdým kritikem církevního kariérismu 
a usiluje o to, aby se církev soustředila především na pomoc chudým a potřebným.

Papež František je tak trochu konzervativec i liberál 
a díky teologickému studiu 
v Německu je zároveň částečně papežem z nového i starého světa. Není proto divu, že si do něj každý promítá své naděje. To platí i pro letitý argentinsko-britský spor o souostrovní Falklandy (Malvíny).

„Doufejme, že vyšle velkým mocnostem zprávu, aby se zapojily do dialogu," řekla argentinská prezidentka. Na ostrovech, jejichž obyvatelé se v nedávném referendu jasně přiklonili k další budoucnosti pod britskou správou, zase doufají, že se papež postaví na jejich stranu. „Na první návštěvu pojede do Argentiny a myslím, že by mohl pronést pár slov, aby zmírnil napětí, které není skutečné, ale uměle vytvořené politiky," řekl listu Buenos Aires Herald tamní katolický kněz Michael McMarcam. Většina lidí na ostrovech se ale hlásí 
k anglikánské církvi.

František