Soudce brazilského Nejvyššího soudu Alexandre de Moraes má dlouhodobé spory s majitelem sítě X (dříve Twitter) Elonem Muskem. Ten totiž odmítl vyhovět soudnímu nařízení a jmenovat právního zástupce pro největší zemi Latinské Ameriky. To vyústilo v rozhodnutí brazilského soudce zablokovat síť v celé Brazílii. V pondělí jeho verdikt potvrdil i Nejvyšší soud.

Omezení svobody, či boj proti fake news?

Zatímco Musk považuje rozhodnutí za omezování svobody projevu, podle zastánců opatření majitel X odmítl uposlechnout nařízení brazilského Nejvyššího soudu zablokovat účty spojené s loňským útokem na brazilský parlament, jimiž příznivci bývalého prezidenta Jaira Bolsonara šířili dezinformace. Kdo bude X používat prostřednictvím VPN (tedy soukromě), tomu hrozí pokuta ve výši až 50 tisíc reálů (asi 250 tisíc korun) denně.

Bolsonaro opatření kritizuje. „Odebere to investice a s nimi i pracovní místa, příjmy a individuální nezávislost,“ napsal kupříkladu na síť Facebook. Brazílie se tím podle něj může stát zemí „bez svobody a občanské komunikace“.

Prezident Luiz Inácio Lula da Silva naopak za soudním rozhodnutím stojí. „Brazilský soudní systém dal důležitý signál, že svět není povinen tolerovat Muskovu krajně pravicovou svobodu pro všechny jen proto, že je bohatý,“ citovala jej stanice CNN Portugal.

Blokace i v Rusku, Číně či KLDR

Brazílie není jedinou zemí, kde se lidé na síť X nedostanou. Dlouhodobě ji (stejně jako například Facebook) blokuje třeba Čína. Krátce po začátku války na Ukrajině znemožnila ruská Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií Roskomnadzor dostat se na západní sítě také Rusům. Tamním představitelům vadily publikované informace o ruské agresi.

V srpnu síť X, kde se svolávali lidé k protivládním protestům, nechal dočasně zablokovat venezuelský prezident Nicolás Maduro. Musk jej dlouhodobě kritizuje a označuje za diktátora. Nedávno například na síti X napsal, že je to únosce dětí. „Děti a mladiství jsou odváženi do skrytých destinací, aniž by věděli, co s nimi udělají,“ poznamenal.

Nedostupné jsou sítě X, Facebook či Instagram na Kubě, kde je internet přístupný s omezeními. Bez trvalé možnosti diskutovat a hledat informace na západních sociálních sítích jsou lidé v Severní Koreji, kde se na internetu dostanou jen na minimum kontrolovaných webů.

V Brazílii se oproti tomu o trvalý stav jednat nemusí. Pokud totiž Musk požadavky tamního Nejvyššího soudu splní, soudci podle svých slov opatření zruší. Na dohodu to ale zatím nevypadá. „Na obou stranách jsou chyby, které se vzájemně vyživují,“ poznamenal pro BBC profesor řízení veřejné politiky na Univerzitě São Paulo Pablo Ortellado. Spor je podle něj velmi polarizovaný.