Do terénu vyrazily stovky ozbrojených policistů a členů bezpečnostních složek, v hlubokých lesích patroluje přes 200 terénních i nákladních vozů a do operace jsou zapojena dokonce čtyři letadla.

Vláda prezidenta Luize Inacia Luly da Silvy zahájila důraznou akci proti pirátům amazonských lesů v únoru poté, co vyšly najevo alarmující statistiky: každý měsíc bylo odlesněno v průměru 700 čtverečních kilometrů.

Jehla v kupce sena

„Třicet osm! Sedmdesát!“ křičí jeden z agentů na své kolegy při kontrole auta naloženého čerstvě pokácenými kmeny. Množství odpovídá povoleným limitům na těžbu dřeva, řidič se navíc prokázal platnou licencí, policie ho proto pouští dál. Většina nelegálních dřevorubců se podle agentů přemisťuje pozdě v noci, aby je nemohla zaregistrovat letadla.

Policisté většinou hlídkují u výjezdů z lesů, kde je největší pravděpodobnost, že zachytí nákladní vozy s načerno vytěženým dřevem. Výsledky jejich úsilí jsou ale stále skličující. Jednotky čítající jen několik stovek mužů jsou pro nelegální dřevorubce v amazonských lesích, které se rozprostírají na ploše 3,4 miliónu čtverečních kilometrů, jen nepatrnou překážkou.

Brazilská federální vláda se pokoušela zavést podobný program v několika státech již v roce 2005. Policisté ale byli z operace odvoláni dříve, než se stačily dostavit výsledky. Nyní hlava Brazílie slibuje tvrdý a soustavný boj proti nelegálnímu mýcení lesů, na který vyčlenila jen pro tento rok 18 milionů dolarů. Doposud agenti zatkli 19 lidí podílejících se na černé těžbě, zabavili přes 39 tisíc kubických metrů nelegálně pokáceného dřeva a vystavili pokuty ve výši téměř 19 milionů dolarů.