Policejní operace se uskutečnila především ve státě Pernambuco ve městě Caruarú, kde měla eskadra základnu. Předpokládá se, že skupina si platila desítky nájemných střelců. V průměru provedla vraždy tří až čtyř osob týdně.

Policie měla zatykač na tři desítky osob, mezi nimiž nechyběli podnikatelé, dříve trestané osoby, finančníci i policisté. Zatím jich ale dopadla jen polovinu.

Jeden z policistů označil bandu za "podnik specializovaný na vraždy"; za každou vražednou akci inkasoval 1000 až 5000 realů (zhruba 10.000 až 51.000 Kč).

Najímání střelců k vykonání samozvané spravedlnosti nebo k vyrovnání účtů je běžné jak v brazilských městech, tak na venkově, kde zákon se zákon často neprosadí buď kvůli nedostatku personálu nebo zkorumpovanosti policie.

"Tyto skupiny bohužel existují po celé Brazílii. Jsou odrazem nedostatečné přítomnosti státu a kazí naši pověst," poznamenal federální prokurátor v Pernambucu Marcos António da Silva Costa.

Brazílie je na čtvrtém místě žebříčku zemí s nejvyšším ukazatelem kriminality. Každý rok je tu na 100.000 obyvatel spácháno kolem 30 vražd.

Desítky vražd spáchaných na osobách s postavením za poslední rok vyvolaly pobouření mezi obyvatelstvem a zvýšily tlak na prezidenta Lulu, aby úřady proti zločincům tvrdě zakročily.