Televizní záběry ukazují, že se oheň rozšířil napříč celou budovou. Zasahujícím hasičům se požár nepodařilo ani v brzkých ranních hodinách dostat pod kontrolu. Místní média s odkazem na bezpečnostní složky uvádějí, že na místě nejsou žádní zranění lidé.

V muzeu se nacházelo více než 20 milionů historických artefaktů, včetně 12 tisíc let staré kostry člověka, nejstarší, jaká kdy byla na území Brazílie nalezena. Muzejní sbírky obsahovaly i 5,5 tuny vážící meteorit, který byl v Brazílii objeven v roce 1784. Kromě předmětů z brazilské historie byly v budově uloženy i relikvie ze starověkého Egypta, Řecka či Říma.

Škody jsou obrovské

Není zatím známo, zda mohla alespoň malá část exponátů zůstat zachována. Historička Marina Amaralová však na twitteru citovala slova prezidenta muzea, podle kterých byla sbírka, založená před 200 lety, „naprosto zničena“ a „nic z ní nezbylo“. 

Příčinu požáru budovy z roku 1818, která v minulosti sloužila jako sídlo portugalské královské rodiny, se doposud nepodařilo odhalit. Brazilský prezident Michael Temer na twitteru uvedl, že je to „smutný den pro všechny Brazilce“. Prohlásil, že cítí naprosté zděšení a obrovský hněv.

Zástupce ředitele instituce Luiz Fernando Dias Duarte podle deníku Deutsche Welle prohlásil, že muzem se dlouhodobě potýkalo s nedostatkem financí. „Teď by chtěl každý pomáhat. Nikdy jsme neměli patřičnou podporu,“ uvedl v rozhovoru pro brazilskou televizi Globo.

Zásah komplikoval přístup k vodě

Televize Globo uvedla, že zásah hasičských jednotek výrazně zkomlikovaly špatně zásobované hydranty v blízkosti muzea. Voda tak musela být dovážena pomocí hasičských cisteren z nedalekého jezera.