„Je tu riziko dalšího protržení,“ potvrdil mluvčí hasičů brazilského státu Minas Gerais Pedro Ahiara. Obyvatelé těch částí města, které leží v dosahu přehrady s označením B6, museli být kvůli nebezpečí evakuováni. Domovy muselo opustit zhruba 24 tisíc lidí, experti však odpoledne uvedli, že druhá přehrada by měla vydržet.

I před přerušením pátracích akcí se naděje příbuzných pomalu měnily ve vztek a zoufalství. Šance na přežití zhruba 300 pohřešovaných podle agentury AP není vysoká. Sobotní intenzivní pátrání za pomoci vrtulníků a řady hasičů ustálilo počet nalezených těl na čísle 40. Během neděle však úřady bez dalšího komentáře počet obětí snížily na 37

Příbuzní ztrácí naději

„Mám vztek, není možné zůstat v klidu,“ řekla reportérům Sonia Farima da Silva, jejíž syn pro těžařskou firmu Vale pracoval 20 let. „Doufám alespoň, že ke mně budou upřímní. Chci znát všechny novinky, i kdyby měly být špatné,“ uvedla žena, která se svým synem naposledy hovořila v pátek předtím, než vyrazil do práce. 

Da Silva je jednou z mnoha příbuzných z Brumadinha, kteří v napětí očekávají jakékoli informace o svých blízkých. Guvernér státu Minas Gerais Romeu Zema však uvedl, že se veškeré snahy budou soustředit především na nalezení těl. 

Masa odpadu z železného dolu v pátek zaplavila administrativní budovy společnosti Vale, kde se tou dobou nacházely stovky zaměstnanců. Bahno zasáhlo také blízké sousedství Vila Ferteco a někteří obyvatelé uprchli na poslední chvíli.

„Viděl jsem bahno, jak se valí dolů z kopce a cestou dolů vyvrací stromy. Byl to ohromný hluk,“ popsala reportérům Simone Pedrosa, která tragédii pozorovala z osm kilometrů vzdáleného Parque Cachoeira. Pětačtyřicetiletá žena nasedla společně se svými rodiči do automobilu a odjela na nejvyšší bod v okolí. „Pokud bychom se vydali opačným směrem, byli bychom po smrti. Nikdy ten hluk nedostanu z hlavy, je to trauma na které nikdy nezapomenu.“

Příbuzné pohřešovaných s postupem času opouští veškerá naděje. „Nevěřím, že může být naživu,“ řekl například Joao Bosco, bratranec jednoho z pracovníků společnosti Vale. „Právě teď můžeme jedině doufat v zázrak.“

Pomoc Izraele

Brazilci dostali v neděli nabídku pomoci ze zahraničí. Izraelská armáda ještě před přerušením pátrání vyslala do Brazílie 130 žen a mužů, kteří měli podle podplukovníka Jonathana Conricuse pomáhat s hledáním obětí i péčí o pozůstalé. Součástí delegace jsou jednotky K-9 s pátracími psy, hasiči i speciální jednotka potápěčů.

Izraelci na místo vyrazili na příkaz premiéra Benjamina Netanyahu, který je blízkým spojencem brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, a ve Venezuele by měly působit minimálně týden.

Hledání viníka

Ministerstvo spravedlnosti a soudy během víkendu zablokovaly zhruba 1,5 miliardy dolarů (zhruba 33 miliard korun) z majetku společnosti Vale pro potřeby státní pohotovosti a vyzvaly firmu, aby uvedla, jakým způsobem zajistí pomoc obětem.

Brazilská generální prokurátorka Raquel Dodge přislíbila, že protržení přehrady důkladně vyšetří. „Někdo za to rozhodně nese odpovědnost,“ prohlásila a dodala, že jen ve státě Minas Gerais se nachází 600 různých dolů, v nichž existuje riziko protržení přehrady.

Ředitel těžařské společnosti Fabio Schvartsman prohlásil, že nemá tušení, co je příčinou selhání přehrady. To, co se stalo v pátek, je podle něj „lidská tragédie mnohem rozsáhlejší, než ve městě Mariana v roce 2015, ale dopad na životní prostřední bude menší“. Konkrétní důvody však neuvedl.