Agentura Reuters uvádí, že se Lulův právní tým v noci na sobotu znovu obrátil na nejvyšší soud a požádal o pozastavení platnosti nařízení soudu nižší instance, které exprezidentovi ukládá nastoupit výkon vězeňského trestu.

Lulovi obhájci se exprezidentův nástup do vězení pokusili oddálit pomocí stížnosti k nejvyššímu soudu už v pátek. Nebylo jim však nevyhověno.

Mluvčí federálního soudu v Curitibě nicméně sdělila agentuře AFP, že Lula není považován za uprchlíka. „Dostal možnost vydat se úřadům sám, bez intervence policie. Všichni vědí, kde je, neskrývá se,“ prohlásila.

Lulův obhájce José Roberto Batochio oznámil, že pokud do centrály na předměstí Sao Paula přijde policie, jeho klient se nebude bránit. Jiného názoru jsou stovky exprezidentových příznivců, kteří jsou podle médií připraveni Lulu osvobodit.

Lula čelí několikerému obvinění z korupce. Jde zejména o to, jak přišel k luxusnímu bytu ve městě Guarujá. Podle soudu ho dostal jako úplatek od stavební firmy OAS.

Celá kauza je ostře sledována, neboť průzkumy jasně ukazují, že je Luiz Inácio Lula da Silva jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Lula má ještě možnost odvolání, to mu však nezaručuje, že zůstane na svobodě a bude moci kandidovat. Poslední slovo bude mít nejvyšší volební komise - očekává se, že možnost kandidatury zablokuje.