„Dosažení dohody zůstává naši prioritou a nejpravděpodobnějším výsledkem vyjednávání, ale měli bychom se začít připravovat i na další možnosti,“ citovala BBC britského ministra pro brexit Dominica Raaba, podle kterého je „při každém dalším jednání patrný pokrok v nedořešených otázkách“.

Přesto dnes Raab představil prvních 25 dokumentů, jejichž úkolem je připravit Británii na možnost, že země opustí EU bez předchozí dohody s Bruselem.

Podle BBC ze zveřejněných materiálů mimo jiné vyplývá, že v případě smluvně neošetřeného brexitu by Brity čekalo zdražení plateb kartou za služby z EU nebo zpomalení transakcí. Britové žijící v zahraničí by rovněž mohli ztratit přístup k bankovním účtům ve své vlasti, upozornil deník The Guardian.

„Naším cílem je i nadále zajistit hladké fungování obchodu, dopravy, infrastruktury, výzkumu, humanitárních programů a finančních toků,“ vysvětlil na tiskové konferenci Raab s tím, že v případě selhání vyjednávání by Británie mohla zavést některá jednostranná opatření.  

Po brexitu čekají Británii výzvy

„Je možné, že se zpočátku budeme muset vypořádat s nějakými výzvami, nepochybuji ale o tom, že v dlouhodobém horizontu se Británii po odchodu z EU bude dařit lépe,“ dodal Raab.

Ve vysílání BBC pak britský ministr pro brexit zdůraznil, že i po případném selhání vyjednávání o brexitu by Británie zůstala zodpovědným partnerem. Neočekává ani, že by se EU v takovém případě chovala „mstivě“.

Bezprostředně po úterní schůzce uvedl hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier, že v otázce budoucích ekonomických vztahů EU s Británií dosud nedošlo k posunu. Do 29. března 2019, kdy má Británie z unie vystoupit, přitom zbývá už jen něco málo přes sedm měsíců.