„Reálně hrozí, že se s brexitem a možným znovuzavedením celních kontrol ozvou démoni minulosti,“ varovala stanice BBC ústy analytika Adama Fleminga, který jedním dechem upozorňuje na slova šéfa Evropské rady Donalda Tuska: „O dalším pokroku v brexitu rozhodne na summitu lídrů EU (14. a 15. prosince, pozn. red.) postoj Dublinu.“

Tusk tím chce říct, že Irsko nepustí jednání o brexitu dál v případě, že nebude zachován dosavadní hraniční režim mezi oběma Irsky. Ten je naprosto volný, což zásadně přispělo k uklidnění výbušné atmosféry v Severním Irsku.


Irská karta je však v samotné Británii podceňována, ústředním tématem brexitu je výše „rozvodového vyrovnání“. Deník Daily Mail vyčíslil údajnou cenu za odchod Británie ze svazku EU na 45 až 55 milionu liber (1,1 bilionu až 1,4 bilionu korun), přičemž o této částce premiérka Theresa Mayová v Bruselu stále tvrdě licituje.

Miliony liber a lidské životy


Do nepřehledné situace se navíc o víkendu vložil bývalý premiér Tony Blair, který krom jiného zkritizoval klíčovou kartu příznivců brexitu, totiž možný přesun 350 milionů liber, které Británie týdně dává do rozpočtu EU, do systému britského zdravotnictví. Toto tvrzení se později ukázalo jako lživé, protože se neprokázalo, že Británie skutečně tuto částku do rozpočtu posílá. „Mnoho lidí volilo pro brexit na základě tohoto velmi specifického slibu. Když se teď situace změnila, lidé by měli mít právo změnit názor,“ řekl dlouhodobý oponent brexitu pro BBC.

Blair zároveň vytáhl irskou kartu, když upozornil na kooperaci speciálních lékařských zařízení v příhraničních oblastech – pacienti ze Severního Irska totiž nyní mohou využívat lékařskou péči u svých irských sousedů. „V případě tvrdého brexitu, který by přinesl uzavření hranic mezi oběma Irsky, by mohlo jít o životy. Doslova,“ varoval Blair. A připomenul, že během konfliktu v Severním Irsku symbolizovaném akcemi IRA zahynulo 3500 lidí, atentátům čelili i přední představitelé Británie včetně premiérky Margaret Thatcherové.

Debaty kolem brexitu by si zasloužily mnohem víc čau, nežli je mu vyměřeno. Avšak Mayová v polovině listopadu oznámila, že Britové závazně opustí Evropskou unii 29. března 2019 v jedenáct hodin tamního času. Každý zádrhel v jednání na summitu lídrů EU v polovině prosince může vést k další politické krizi.