Francouzská první dáma se coby "kmotra" zúčastnila v pondělí křtu malého pandího samečka, jemuž dal čínský ministr zahraničí čínské jméno Yuan Meng, což znamená "Splněný sen". Křest se odehrál v soukromé zoologické zahradě ZooParc de Beauval u francouzského městečka Saint-Aignan, kde se mládě letos v srpnu narodilo. Informuje o tom agentura AFP.

Čtyřiašedesátiletá manželka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se od jeho květnového zvolení do prezidentské funkce držela spíš stranou pozornosti. Účastnila se sice všech Macronových důležitých státních návštěv i zahraničních cest, ale neposkytovala rozhovory médiím a také při oficiálních příležitostech přenechávala slovo spíš svému muži. 

Macron sice (podobně jako svého času v Česku Václav Havel) zvažoval, že nechá vytvořit oficiální statut první dámy, jímž by její roli právně formalizoval, ale po příkrých odsudcích v podobě odmítavých online petic a nepřátelských novinových titulků od svého nápadu upustil. Vystoupení Brigitte Macronové při křtu pandího mláděte tak představovalo svým způsobem její diplomatickou premiéru.

Ve svém projevu, který navazoval na vystoupení několika předřečníků, prezidentova manželka uvedla, že "Francie je hrdá a šťastná, že bude hostit čínské pandy", a že narozené mládě je "symbolem historických vazeb mezi oběma zeměmi". 

"Také kvůli němu máme zodpovědnost za budování francouzsko-čínského přátelství," uvedla Macronová v proslovu, který adresovala své "spolukmotřičce", čínské první dámě Peng Liyuanové, která se rovněž měla zúčastnit ceremonie, ale nakonec chyběla.

Pandy velké se v zajetí i ve volné přírodě rozmnožují jen obtížně, protože pandí samice mají ovulaci jen jednou ročně zhruba po dobu 48 hodin. Od 80. let, kdy začaly být chráněny coby ohrožený druh, se však jejich počet pomalu zvyšuje.

Čína považuje pandy za svůj národní poklad a jejich zapůjčování jednotlivým zemím bere jako symbol navázání blízkých vztahů, proto se pro ně vžil termín "pandí diplomacie". 

Do francouzské soukromé zoo Beauval se pandí pár dostal na základě tehdejšího jednání čínské a francouzské vlády na vysoké úrovni. Ze sexuálních hrátek obou zvířat ale nakonec žádné mládě nevzešlo. V srpnu narozený sameček se tak nakonec dostal na svět pomocí umělé inseminace pandí matky. 

Macronovi se setkali v katolické škole v jejich rodném městě Amiens v severovýchodní Francii, kde Emmanuel studoval a výrazně starší Brigitte (matka tří dětí) vedla coby učitelka školní dramatický klub. Vzali se v roce 2007.