„Přežil díky roztoku z kontaktních čoček i vlastní moči, to ho zachránilo. Zhubl 15 kilogramů," řekla dnes podle agentury AP novinářům Claire Derryová. Při letu z Londýna se už bála nejhoršího, než se při mezipřistání dozvěděla, že záchranáři s vrtulníkem syna našli.

Mládenec, označovaný některými médii za „baťůžkáře" na toulkách světem, si původně jen vyrazil na kondiční běh z dobytkářského ranče, kde pracoval necelé dva týdny jako nováček mezi místními kovboji. Ale při výletu ztratil orientaci. Pět desítek lidí pak tři dny pročesávalo členitý terén, zatímco teploty šplhaly ke čtyřicítkám; lékaři museli kvůli úžehu ošetřit dva záchranáře.

Za pomoci vrtulníku byl nakonec hoch nalezen šest kilometrů od ranče. „Byl dehydrovaný a velice vyhublý," popsal Alex Wright z posádky vrtulníku. Podle jeho kolegy George Thomsona zachráněný nejprve všem poděkoval – a pak si přál nanuk.

Podle Samovy matky k přežití pomohlo synovi i to, že chtěl vstoupit do armády, a proto si udržoval kondici a absolvoval kurz přežití v divočině.