"Premiér měl dobrou noc a jeho zdravotní stav se na jednotce intenzivní péče nadále zlepšuje," uvedl po poledni Johnsonův mluvčí a dodal, že premiér "má dobrou náladu". Ministerský předseda podle mluvčího sice stále využívá podpůrné kyslíkové léčby, není ovšem připojen k plicnímu ventilátoru.

Podrobnější informace neposkytl při podvečerní tiskové konferenci ani šéf diplomacie Raab, který rovněž ujišťoval o Johnsonově dobré náladě. "Je stále na jednotce intenzivní péče, ale nadále dělá pozitivní kroky," řekl. Na dotaz, zda měl s ministerským předsedou od jeho hospitalizace jakýkoli kontakt, odpověděl záporně.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

"Myslím, že je důležité nechat ho soustředit se na rekonvalescenci. My ve vládě si s tímhle poradíme," řekl Raab reportérovi deníku The Times. Zároveň vzkázal, že rozhodnutí ohledně platnosti karanténního režimu v Británii nejsou za hranicí jeho pravomocí. Premiér prý do jeho rukou svěřil "veškerá relevantní rozhodnutí".

Návrat může trvat měsíce

Pětapadesátiletý Johnson oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem SARS-CoV-2. Příznaky nemoci covid-19 více než týden neustupovaly, a proto jej v neděli převezli do nemocnice. V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej přeložili na jednotku intenzivní péče.

Podle britských médií by mohlo trvat několik měsíců, než se Johnson vrátí do čela vlády. Do té doby jej bude zastupovat Raab, který dnes měl také předsedat i krizovému štábu Cobra. Od zasedání se očekávaly diskuse mimo jiné o tom, zda budou prodloužena omezení přijatá v boji proti koronaviru.

Podle náměstka ministra kultury Olivera Dowdena, který dnes poskytl rozhovor veřejnoprávní stanici BBC, ale vláda případné rozhodnutí o prodloužení restriktivních kroků oznámí nejdříve příští týden. Dowden považuje za nepravděpodobné, že by se omezení začala uvolňovat už po Velikonocích. Jeho předpověď následně potvrdil i Raab, podle kterého by lidé oznámení o zmírnění restrikcí neměli očekávat dříve než na konci příštího týdne.

Nový předák opozičních labouristů Keir Starmer dnes vládu vyzval, aby co nejdříve zveřejnila plán rušení koronavirových opatření. "Nechci po ní přesné termíny, ale strategii. Pro lidi je toto nesmírně těžké a my potřebujeme vědět, že (vláda) má plány, i to, jaké jsou," řekl labourista.

Johnsonův mluvčí v reakci na Starmerovu výzvu řekl pouze, že na plánech se pracuje. Nyní by se ale podle něj měla veškerá pozornost soustředit na zastavení šíření nákazy.