Britská vláda dlouhodobě zastává názor, že by se teroristům nemělo vyplácet výkupné, protože jsou tak finančně podporovány skupiny, jako je Islámský stát (IS), což zvyšuje ohrožení dalších lidí, kteří se mohou také stát rukojmími.

Mayová chce podle AP také přinutit internetové firmy, aby uchovávaly údaje o spojení a internetové adresy jednotlivých uživatelů, aby úřady mohly snáze vystopovat pachatele extremistického jednání.

Britské úřady varují před rostoucí hrozbou terorismu kvůli obavám, že mladí lidé, kteří cestují do Sýrie, aby bojovali po boku islamistů, se pod jejich vlivem ještě více radikalizují a mohou se snažit o teroristické útoky i po návratu do vlasti.

Druhý nejvyšší stupeň varování

Úřady odhadují, že asi 500 britských islamistů odcestovalo do Sýrie, která je už tři roky zmítána občanskou válkou. Britský poslanec muslimského vyznání Khalid Mahmood jejich počet odhadl na 1500.

Šéf londýnské metropolitní policie Bernard Hogan-Howe v neděli řekl BBC, že policie letos zmařila čtyři až pět teroristických útoků. Obvykle přitom bezpečnostní orgány překazí jeden takový plán ročně.

Hogan-Howe varoval, že zesilující ohrožení povede k rostoucímu tlaku na uvolnění dalších zdrojů na boj proti teroristům. Policie se podle něj stále více obává případného útoku „osamělého vlka", tedy neorganizovaného teroristy jednajícího na vlastní pěst.

Britské úřady v srpnu v souvislosti s konflikty v Iráku a Sýrii zvýšily stupeň varování před případným teroristickým útokem na druhý nejvyšší z pěti.

Podle činitele protiteroristického odboru Scotland Yardu Marka Rowleye Británie zatkla letos v rámci boje proti terorismu na 270 lidí.