Starmer, jenž se při své kandidatuře pokusil spojit levicové podporovatele Corbyna i centristické členy strany, ve volebním klání s 56 procenty získaných hlasů porazil Corbynovu spojenkyni Rebeku Longovou-Baileyovou, která získala 28 procent. Třetí skončila s 16procentní podporou poslankyně Lisa Nandyová.

Pracovník montážní linky ventilátoru ve firmě Bloom Energy v Sunnyvale v Kalifornii na snímku z 28. března 2020
Lékaři doporučili Američanům nošení roušek. Trump ochranu odmítá

Starmerovou zástupkyní byla zvolena dosavadní stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Nejtěžší porážka za 85 let

Labouristé pod vedením Corbyna v prosincových předčasných volbách do Dolní sněmovny utrpěli nejtěžší porážku od roku 1935. Straně podle pozorovatelů uškodily vnitřní spory ohledně volební strategie, nejednoznačná pozice k brexitu i obvinění z údajného antisemitismu. Podle agentury DPA znamená volba Starmera odklon labouristů od Corbynova levicového kurzu z posledních let.

Starmer byl v Corbynově stínovém kabinetu expertem na otázky brexitu a vystupoval jako jeho odpůrce. Odchod Británie z Evropské unie má však za uzavřený a nevolal ani po prodloužení pobrexitového přechodného období. "Spor o setrvání (Británie v EU) je za námi," uvedl při únorové debatě se svými protikandidátkami.

Koronavirus neušetřil ani život ve Vatikánu. Na snímku náměstí Svatého Petra.
Koronavelikonoce: ochrana před virem dostala přednost

Starmer, který přebírá vedení strany s okamžitou platností, uvedl, že bude s konzervativní vládou premiéra Borise Johnsona konstruktivně spolupracovat v oblastech, kde to bude vhodné. "Důvod, když tak učiníme, je stejný jako v případě vlády - chránit životy," řekl.

Až v Británii pomine koronavirová krize a uvolní se nemocniční lůžka, bude podle Starmera potřeba vybudovat spravedlivější společnost, kde budou pracovníci v "první linii" dostávat slušné platy a budou mít v životě více šancí. "V jejich odvaze, obětování a statečnosti vidíme lepší budoucnost. Tato krize v nás všech povzbudila houževnatost a lidského ducha," dodal.