Po osmdesáti čtyřech letech zase Američanka, zase rozvedená, potápí britskou monarchii. Není to sice tak vážné jako v roce 1936, kdy Eduard VIII. požádal měsíc po svém nástupu na trůn o ruku rozvedenou Američanku  Wallis Simpsonovou. Kvůli tomu nikdy nebyl korunován a po tlaku britské vlády musel abdikovat.

Ve středu večer vypuknuvší skandál je trochu jiného ražení, ale má podobnou podstatu. Meghan Markleová, americká herečka, také rozvedená, byla sice britskou královskou rodinou předloni s trochou skřípění zubů přijata. Stala se po sňatku s princem Harrym vévodkyní ze Sussexu a v páru se svým manželem začali v popularitě dokonce konkurovat jeho bratrovi, princi Williamovi ve hvězdném páru s oblíbenou Catherine, neboli Kate.

Jenže zatímco Wiliam a jeho děti jsou v přímé linii následníků trůnu, Harry je v pořadí až na šestém místě seznamu bez větších šancí usednout někdy na trůn.

Vzdáváme se role

I tyto teoretické šance, že se stanou někdy královským párem, ale mizí. Meghan a Harry totiž oznámili, že s panovnickou rodinou končí. „Máme v úmyslu vzdát se role předních členů královské rodiny a pracovat, abychom se stali finančně nezávislými, zatímco budeme nadále plně podporovat Její Veličenstvo královnu,“ uvedl pár. S dodatkem, že budou žít v Británii i v USA.

Podle britského tisku oznámení, nekonzultované předem s rodinou, královnu Ažbětu II. rozezlilo.

Přestože manželé mají majetky v hodnotě několika desítek milionů liber, novináři spekulují, že bez královské apanáže při svých dosavadních výdajích dlouho nevydrží. Po sexuálním skandálu prince Andrewa, který se musel stáhnout z veřejného života, zasadila Meghan panovnické rodině podle britského tisku další ránu.