Dominic Raab zavítal do Bruselu kvůli tomu, že britská premiérka Theresa Mayová čelí ohledně vhodného postupu, jakým má Británie opustit unii, rebelii ve vlastní vládě. Evropská komise proto vyzvala coby výkonný orgán EU členské země i soukromé subjekty, aby byly připraveny na všechno. Informuje o tom agentura AFP. 

"Zatím není vůbec jisté, že do 30. března 2019 bude ratifikovaná dohoda o vystoupení Británie z EU uzavřena," uvedla Evropská komise (zmínila přitom datum, k němuž by měl brexit reálně proběhnout).

Britové schválili vystoupení z "osmadvacítky" zemí sdružených v evropském bloku v referendu z června 2016, ale jednání o tom, jak to skutečně bude probíhat, byla zahájena až o rok později a od té doby už několikrát ztroskotala. Jedním ze sporných bodů, o nichž dosud nepanuje shoda ani v britské politice, je například to, jakým způsobem má být řešen provoz na hranici mezi Irskem, jež zůstalo členem Evropské unie, a britskou provincií Severní Irsko. 

Raab se měl během čtvrtka setkat s vyjednavačem za EU Michelem Barnierem. Půjde o první jednání od chvíle, kdy Raabův předchůdce David Davis a ministr zahraničí Boris Johnson museli opustit své funkce, protože nesouhlasili s plánem britské premiérky udržet Británii po obchodní stránce nablízku Evropské unii. Mayová nyní bojuje o to, aby pro svůj plán získala vlastní konzervativní stranu, která zůstává v této otázce spíše rozdělena.

Podle AFP spočívá plán Mayové pravděpodobně v tom, že Británie požádá Evropskou unii o to, aby britské zboží zůstalo v zóně volného obchodu EU prostřednictvím "usnadněného celního režimu". Tento plán ale čelí v Británii kritice hned dvou stran. Podle zastánců "tvrdého brexitu" udržuje Spojené království v příliš těsném sepětí s Evropskou unií a "proevropané" se zase domnívají, že nedokáže ochránit dominantní britskou hospodářskou oblast, kterou jsou služby.

Silný odpor vůči tomuto plánu ukázal, že britská premiérka nadále čelí fámám a její vlastní konzervativci ji chtějí svrhnout, píše AFP. Barnier proto Brusel upozornil, že dosáhnout pevné dohody do října nebude snadné. Obě strany budou totiž potřebovat čas, aby nějakou dohodu podpořili. 

Cílem Evropské unie je domluvit se s Británií na přechodném období do konce roku 2020, které dá firmám i dalším subjektům čas přizpůsobit se novým podmínkám. Současný šestnáctistránkový dokument Evropské komise ale varuje, že nepodaří-li se uzavřít s Británií nějakou dohodu, žádné přechodné období nebude a ke dni 30. března 2019 přestane v Británii právo EU platit. Komise také upozornila členské země i hospodářské subjekty na to, že tento fakt by mohl narušit vzájemnou dopravu mezi EU a Británií, včetně letecké dopravy, a stejně tak přepravu zboží.

Euroministři se budou brexitem zabývat tento pátek.