"Je to kluk! Jejich královské výsosti vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou přešťastní, že mohou oznámit narození dítěte," znělo oficiální prohlášení královského páru. Pohlaví svého dítěte rodiče předem znát nechtěli, jeho jméno ihned oznámeno nebylo.

Princ Harry a Meghan opouštějí windsorský hrad a odjíždějí na večerní recepci, kterou organizoval princ Charles.
Princ Harry a Meghan přivítají své dítě v novém domě. Stěhují se do Windsoru

„Nebyl jsem u mnoha porodů, tohle je první, u kterého jsem byl. Bylo to něco úžasného, jsem na svou ženu nesmírně hrdý,“ řekl novinářům princ Harry. „Jsme oba naprosto nadšení. Bylo to nádherné, úplně neuvěřitelné. Jako každý otec a rodič, který o svém dítěti říká, že je skvělé, tohle miminko je úplně k zulíbání," dodal.

„Matka vévodkyně Doria Raglandová má z příchodu prvního vnuka neskonalou radost. Nachází se společně s královským párem v Frogmore Cottage,“ uvedla královská rodina v oficiálním prohlášení.

Vévodkyně ze Sussexu začala nad ránem pociťovat porodní bolesti a její manžel byl od té chvíle po jejím boku, uvedl královský palác. Jméno dítěte však dosud zveřejněno nebylo. 

Mezi prvními gratulanty z řad politiků byla premiérka Theresa Mayová. "Blahopřeji vévodovi a vévodkyni ze Sussexu k narození jejich malého chlapečka. Přeji vám v tuto šťastnou chvíli jen to nejlepší," uvedla na twitteru.

Vlastní lékařský tým

Královská rodina za termín porodu označila přelom dubna a května a řada britských listů měla proto za jisté, že bývalá herečka Meghan Markleová již dítě přenáší. List Daily Express dnes napsal, že si přeje porodit doma, což prý ale lékaři nedoporučují.

"Je jí 37 a čeká první dítě. Nevím," vyjádřil podle listu pochybnosti porodník Timothy Draycott. Deník však připomněl, že královna Alžběta II. porodila v domácích podmínkách Buckinghamského paláce čtyři děti.

Princ Harry a vévodkyně Meghan na návštěvě v zoologické zahradě.
První velká cesta. Princ Harry a vévodkyně Meghan zahájili návštěvu Austrálie

Podle listu The Sun byla Meghan ve venkovské usedlosti nedaleko windsorského zámku, kam se s Harrym nedávno přestěhovali z Londýna kvůli klidu. Po boku má Harryho a svou matku. Navzdory tomu, že již více než týden dítě přenáší, působí velmi uvolněně, napsal v dnešním vydání deník.

Meghan si podle jeho informací vybrala vlastní lékařský tým, který na ni dohlíží. Není ovšem jisté, zda se nebude muset přesunout do nemocnice, kde lékaři porod uměle vyvolají, odhadoval dnešní The Sun.

Řada spekulací

Další listy dnes spekulovaly o tom, že Harryho a Meghan v posledních dnech navštívilo několik členů královské rodiny, což údajně svědčí o možnosti, že potomek je již na světě. Britští bookmakeři, považovaní za dobře informované, v neděli přestali vypisovat kurzy na přesné datum narození sedmého v pořadí následníků trůnu. "Tihle lidé jistě mluví s někým, kdo mluví s někým jiným," řekl CNN o zdrojích informací bookmakerů Lee Price, mluvčí britské sázkové kanceláře Paddy Power.

Sázet se ještě dnes ráno stále dalo na jména, přičemž nejčastějšími tipy byly Ivy, Alice a Diana. Spekulace do jisté míry způsobilo rozhodnutí Meghan, která na rozdíl od manželky prince Williama Kate nebude pózovat fotografům přímo před porodnicí. 

Princ Harry a Meghan Markleová
Královská svatba. Ve Windsoru uvítalo svatebčany 100 tisíc lidí