Podle Británie Rusko využilo nervový plyn známý jako Novičok, vyvinutý za sovětské éry, k vraždě svého bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, přičemž jde o první útočné použití takové zbraně na evropské půdě od druhé světové války. Rusko jakoukoli účast na Skripalově smrti odmítlo.

"Máme skutečně důkazy, že Rusko během posledních let nejenže zkoumalo využití nervových plynů pro možnost atentátu, ale také vyrábělo a skladovalo látku Novičok," uvedl Johnson pro BBC. 

Jed Novičok mohl pocházet i z Česka, tvrdí Rusové. Ministři se brání

Rusko a Británie si v důsledku této kauzy vzájemně vypověděly 23 diplomatů a vztahy mezi oběma zeměmi klesly na úroveň studené války.

Do Británie by měli v pondělí dorazit zástupci světové Organizace pro kontrolu zákazu chemických zbraní, aby vyšetřili vzorky plynu použitého při útoku. Výsledek jejich zkoumání by měl být podle britského ministerstva zahraničí znám přibližně za dva týdny. 

Britský velvyslanec Laurie Bristow řeší incident v Salisbury
Rusové předvolali britského velvyslance. Chtějí vyhostit 23 britských diplomatů

Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov řekl BBC, že plyn mohl pocházet naopak z britských výzkumných laboratoří. Ruské velvyslanectví navíc vydalo včera zprávu, v němž za možného původce jedovaté látky označily čtyři evropské státy (kromě Británie šlo o Česko, Slovensko a Švédsko), případně USA.