Stovky migrantů čekajících v přístavu Calais na šanci proniknout na britské ostrovy se v úterý pokusily ukrýt do nákladních vozů, které kvůli stávce pracovníků trajektové přepravy MyFerryLink zůstaly stát v zácpách na severu Francie. Nefungovala totiž lodní doprava a stávkující zablokovali i tunel pod kanálem La Manche.

Premiér David Cameron dnes úterní dění na severu Francie označil za „nepřijatelné scény chaosu". Jeho vláda prý zváží posílení ostrahy britských hranic přímo v okolí francouzského města Calais. Kromě pohraničníků by na místě mělo podle něj být i více služebních psů. Dalším opatřením pro zlepšení ochrany hranic Spojeného království by podle něj mělo být postavení plotu kolem vstupu do vlaků Eurostar a do Eurotunelu, kterým vlaky mezi kontinentem a Britskými ostrovy projíždějí. Podobný plot už obepíná i přístav v Calais.

Bezpečnost je v rukou francouzských úřadů

Za „velmi politováníhodnou" označil dnes situaci na severu Francie také náměstek britského ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire. Zajištění bezpečnosti je podle něj plně v rukou francouzských úřadů. Británie bude nyní směřovat více finančních prostředků na zlepšení kontrol v přístavu Doveru, kam trajekty z Calais směřují, řekl Brokenshire.

Starosta Calais ale dnes obvinil Londýn ze spoluviny na migrantské krizi v okolí jeho města. Britové podle něj nedělají dost, aby přispěli k řešení problému.

Britská vláda podle zpravodajského webu BBC v dohledné době vytvoří novou jednotku pro boj s pašeráctvím ve Středozemním moři. V devadesátičlenném týmu budou údajně pohraničníci, kriminalisté, imigrační úředníci a státní zástupci. Část týmu bude spolupracovat s Europolem na Sicílii a část v Haagu, další členové jednotky zůstanou prý v Británii. Hlavním úkolem bude získávání informací o pašerácích a finančních tocích, které jejich činnost doprovází.

V okolí severofrancouzského Calais nyní pobývá asi 3000 imigrantů, hlavně z Eritreje a Súdánu, kteří se snaží dostat do Británie. Podle britského ministerstva vnitra se pohraničníkům letos podařilo zabránit ilegálnímu přechodu hranic už přinejmenším v 19.000 případech. Oproti stejnému období loňského roku se jedná o více než dvojnásobný nárůst.

Provoz tunelu mezi Británií a Francií byl dnes po úterním výpadku plně obnoven. Zácpy na komunikacích směřujících k tunelu a do přístavu Calais však stále přetrvávají, stejně jako pokusy běženců dostat se do kamiónů.