Velká Británie již v roce 2001 a 2008 zařadila mezi teroristické organizace jeho ozbrojené složky. „Hizballáh pokračuje ve svých snahách o destabilizaci křehké situace na Středním východě. Už nejsme dále schopní rozlišovat mezi již zakázaným vojenským křídlem a politickou stranou,“ prohlásil britský ministr vnitra Sajid Javid. „Z tohoto důvodu jsem se rozhodl zakázat skupinu jako celek,“ dodal ve svém prohlášení.

Britský zákaz, který by měl po schválení parlamentem vstoupit v platnost v pátek, znamená, že každý, kdo je členem Hizballáhu nebo vyzývá k jeho podpoře, může skončit až na deset let ve vězení.

Šíitskou skupinu již nyní považují za teroristickou organizaci kromě Izraele i Spojené státy, které minulý týden vyjádřily obavy z rostoucí role Hizballáhu v libanonské vládě. Poslanci za Hizballáh to následně označili za „porušení suverenity“.

Izrael si podpory Londýna cení

Své rozhodnutí vysvětlila Británie tím, že organizace v rozporu s rezolucemi OSN pokračuje v hromadění zbraní. Jeho podpora syrského prezidenta Bašára Asada navíc prodloužila „konflikt a brutální a násilné represe režimu vůči syrskému lidu“.

Hizballáh podle agentury Reuters na britský krok bezprostředně nereagoval. Jeho věčný nepřítel Izrael však Javidovi poděkoval a vyslal naléhavou výzvu směrem k Evropské unii, aby se zachovala stejně.

„Všichni, kteří skutečně chtějí bojovat proti teroru, musí odmítnout falešný rozdíl mezi vojenskými a politickými křídly,“ napsal na twitteru izraelský ministr pro vnitřní bezpečnosti a strategické záležitosti Gilad Erdan.


Hizballáh v současnosti ovládá tři z 30 libanonských ministerstev, což je nejvíce v historii hnutí. Zapojením svých bojovníků v různých konfliktech na Středním východě, včetně sousední Sýrie, navíc rozšiřuje svůj regionální vliv.

Ve Velké Británii se stal Hizballáh také tématem vnitřního politického sporu, když byl opoziční vůdce Jeremy Corbyn kritizován svými oponenty za to, že jednou volal přátelům skupiny. „Co vidíme z jeho labouristické strany? Přátele Hamásu a Hizballáhu, nepřátele Izraele a Spojených států,“ řekla minulý týden v parlamentu premiérka Theresa Mayová.