Tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough se odehrála 15. dubna 1989 v anglickém městě Sheffield během semifinálového utkání FA Cupu mezi Liverpoolem FC a Nottinghamem Forest. Policie tehdy vpustila na přeplněnou tribunu příznivců Liverpoolu několik tisíc dalších fanoušků. Vypukla obrovská tlačenice, v níž bylo 96 osob ušlapáno k smrti a více než 700 zraněno. Událost představuje dodnes nejhorší katastrofu v dějinách britského sportu. 

Ilustrační foto.
Mladiství v Británii se již na porno nepodívají. Vláda projednává nový zákon

Ve středu 9. srpna se z ní začalo před městským soudem ve Warringtonu zodpovídat pět obviněných, z toho tři bývalí policisté. Konkrétně jde o bývalého vrchního konstábla Normana Bettisona a bývalé policejní důstojníky Donalda Dentona a Alana Fostera. Spolu s nimi jsou obviněni i bývalý tajemník sheffieldského fotbalového klubu Graham Mackrell a právník Peter Metcalf. Informovala o tom agentura AFP.

Bettison je obviněn ze čtyř trestných činů souvisejících s vykonáváním veřejné funkce - mimo jiné z toho, že lhal o své vlastní účasti na tragédii a o skutečném podílu fanoušků. Metcalf, Denton a Foster čelí žalobě, že jednali s úmyslem zvrátit průběh veřejného práva (údajně totiž manipulovali s některými svědeckými výpověďmi a svévolně je měnili). 

Ilustrační foto.
Britští farmáři se obávají brexitu. Tvrdý odchod zvýší cla na potraviny

Mackrell coby bývalý tajemník sheffieldského fotbalového klubu zodpovídal za bezpečnost stadionu, žaloba ho proto viní, že nezajistil přiměřenou bezpečnost a péči o zdraví diváků. 

K soudu se začali sjíždět i příbuzní těch, kteří před osmadvaceti lety na stadionu zemřeli. "Je to začátek nového předělu dějin Hillsborough," řekla AFP Evelyn Millsová, jejíž tehdy jedenadvacetiletý bratr Peter McDonnell patřil mezi oběti.