"Spojené království by velmi rádo podpořilo opětovný vstup Zimbabwe do Commonwealthu a stejně tak novou Zimbabwe, která se zavázala k politické a ekonomické reformě, sloužící všem jejím obyvatelům," uvedlo ve svém prohlášení britské ministerstvo zahraničí. Jeho šéf Boris Johnson pochválil současného zimbabwského prezidenta Emmersona Mnangagwu za to, co dokázal během uplynulých 150 dnů své vlády, ale dodal, že o dalším směřování nového Zimbabwe rozhodnou především voliči v červencových volbách. Informuje o tom agentura Reuters.

"Zimbabwská vláda musí zajistit svobodné a spravedlivé volby. Zimbabwský lid si je zaslouží a byly mu přislíbeny," uvedl Johnson. Ve volbách bude Mnangagwa soupeřit s několika protikandidáty včetně čtyřicetiletého Nelsona Chamisy z Hnutí za demokratickou změnu, představujícího v Zimbabwe hlavní politickou opozici.

Zimbabwe opustila společenství Commonwealthu v roce 2003 poté, co Commonwealth zkritizoval jejího tehdejšího vůdce Roberta Mugabeho kvůli zmanipulování voleb a kvůli konfiskaci pozemků bílých farmářů. Mugabe ovládl Zimbabwe v roce 1980 a postupně se stal v této zemi diktátorem s neomezenou mocí. Přestože se rád prezentoval jako prezident osvoboditel, ve skutečnosti jeho vládu charakterizovalo rozsáhlé porušování lidských práv a série opakovaných volebních podvodů, jež dostaly Zimbabwe do mezinárodní izolace, a naprostá ekonomická nezpůsobilost, která dovedla zemi na pokraj krachu. 

Po nekrvavém vojenském převratu na podzim loňského roku jej nahradil jeho někdejší spojenec Mnangagwa a Mugabe byl donucen rezignovat. Současná zimbabwská vláda se snaží obnovit mezinárodní vztahy, což bylo i důvodem přítomnosti její delegace na summitu Commonwealthu, který v současnosti probíhá v Británii.

Mnangagwova mise v Británii a jeho přijetí britskými politiky vyvolalo kritiku zimbabwské opozice. Jeden z jejích lídrů, zimbabwský právník David Coltart, bývalý ministr školství a zakládající člen Hnutí za demokratickou změnu, uvedl, že ho šokovala rychlost, s jakou Mnangagwu západní politici přivítali po jeho neústavním převzetí moci. 

"Jsem naprosto zděšen tím, že se summit Commonwealth 18 a britská vláda se zabývají režimem Zimbabwe," napsal na svůj twitterový účet Coltart.

"Prezident Mnangagwa je u moci 150 dní, a byť za tu dobu dosáhla Zimbabwe působivého pokroku, ještě hodně práce zbývá. Británie, Commonwealth i širší mezinárodní společenství proto udělají vše, co v jejich silách, aby podpořily Zimbabwe v reformách, zahrnujících právní stát, dodržování lidských práv a hospodářskou obnovu," uvedl Johnson.