Vlna zatýkání je vyvrcholením šestiměsíční operace Notarise zaměřené proti internetovému podsvětí. Cílem akce bylo odkrýt síť lidí, kteří si dětskou pornografii a snímky nahých dětí vyměňovali přes internet. Podle organizace Internet Watch Foundation se necelé jedno procento takových celosvětově sdílených souborů nachází na britských serverech.

Policisté zatýkali po celé Británii, provedli 833 domovních prohlídek a prověřili 9172 počítačů. Do vyšetřování se zapojilo 45 útvarů z Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

Ve Walesu zadržela policie 51 lidí, ve Skotsku 13 a v Severním Irsku 14, zbývající pak v Anglii. Například v centrálním anglickém hrabství West Midlands skončilo v celách 41 lidí.

Většina ze zadržených doposud neměla problémy s policií, v policejní síti uvízli ale i podezřelí pachatelé kriminální činnosti. Podle NCA 39 zatčených má v trestním rejstříku záznam za sexuální násilí. Policie také sdělila, že žádný ze zadržených není a nebyl členem parlamentu a ani vlády. Tato poznámka souvisí s tím, že britské ministerstvo vnitra v současné době prošetřuje nařčení, že parlament byl v 80. letech centrem, kde tehdejší politici měli přístup k dětskému pornu a ke zneužívání dětí.

V cele skončil i lékař

Náměstek ředitele NCA Phil Gormley řekl, že policie nynější akcí vyslala jasný vzkaz, že sexuální násilí nezůstane na internetu skryto, a to ani na utajených serverech.

„Někteří z těch, kteří na webu začínali se sdílením nepatřičných fotografií, následně děti přímo zneužívali. Takže tato operace se netýká jen chytání lidí, kteří se v minulosti násilí dopustili, ale i ovlivnění možných budoucích násilníků předtím, než hranici překročí," řekl Gormley. Dodal, že chce, aby příslušní lidé věděli, že internet pro ně není bezpečným a anonymním prostorem.

NCA uvedl, že v celách například skončil kvůli snímkům zneužívaných dětí jistý lékař, muž se 17 vnoučaty, z nichž údajně dvě zneužíval, či pěstoun, který měl v péči 12leté dítě.

Británií v posledních letech otřásají skandály se zneužíváním dětí, za kterými stojí některé celebrity ze 70. a 80. let, poznamenala agentura Reuters. Rozsáhlou aféru rozpoutalo odhalení o zneužívání dětí již zesnulým bývalým moderátorem BBC Jimmym Savilem. Například počátkem července londýnský soud kvůli zneužívání nezletilých dívek poslal takřka na šest let do vězení australského baviče, malíře a zpěváka Rolfa Harrise. Nyní čtyřiaosmdesátiletý Harris patřil dlouhá léta k výrazným osobnostem britské kulturní scény.