„Je to pro nás obrovský problém. V odpadovém hospodářství se pro nás naprosto změnily pravidla hry. Spoléhali jsme na Čínu příliš dlouhou dobu. Vykupovali od nás 55 procent našeho papírového a 25 procent plastového odpadu,“ uvedl Simon Ellin z Britské recyklační asociace, která se zabývá prodejem většiny odpadu v zemi. Informoval o tom server BBC.

Ilustrační foto.
Evropská komise chce do roku 2030 jen recyklovatelné plasty. Kvůli oceánům

„Na britském trhu jednoduše nejsou firmy, které by tak velké množství odpadu dokázaly zpracovat,“ dodává.

„Krátkodobě to je velký problém, ale dlouhodobě se s tím vypořádáme. Potřebujeme lepší strategii na zpracování odpadu,“ říká Peter Fleming z britského ministerstva životního prostředí.

Podle britské firmy Recoup, která se zabývá zpracováním odpadu, zrušení kontraktu s Čínou povede k hromadění odpadu a k jeho spalování a skládkování na britském ostrově.

Popeláři v New Yorku.
Nejvíce odpadu produkují Newyorčané. Japonci ze skládky budují ostrov

Existenci spaloven ale dlouhodobě odmítají nejrůznější ekologické skupiny. „Do této situace nás dostala vláda tím, že svá rozhodnutí neustále odkládala,“ uvedla Louise Edge z Greenpeace.

„Spalování pro nás není přijatelné, jelikož při něm vzniká vysoké množství uhlíku a další toxické látky a těžké kovy,“ argumentuje ekoložka.

„Pokud u nás vznikne více spaloven, vytvoří to trh na dalších 20 let, což ještě více podpoří produkci jednorázových plastů. To je to, co chceme nejméně,“ říká.

Vláda s firmami zatím jedná o zavedení speciální daně z plastů na jedno použití.

Skládka v Praze Ďáblicích.
Zdražte skládkování, je nejvyšší čas, vyzvalo hnutí Duha ministra Brabce