Sdělil to dnes velitel britského námořnictva Jonathon Band. Námořní kontroly, které mají hlavně zamezit dopravě bojovníků a zbraní rebelům v Iráku, přitom pokračují, ale nyní je provádí jen armáda Spojených států. Nebylo stanoveno, kdy se Británie do těchto kontrol opět zapojí, citovala stanice BBC nejmenovaný zdroj britského ministerstva obrany.

Stínový ministr obrany z řad opozičních republikánů Liam Fox usoudil, že "Íránu se zjevně podařilo vypudit britské lodě z této důležité oblasti", a vyzval k obnovení tamních misí ihned po skončení probíhajícího vyšetřování. Je to podle něj důležité pro prestiž Británie.

Skupina britských námořníků se po 13 dnech zajetí v Íránu vrátila ve čtvrtek do Británie a nyní pobývají na základně Chivenor v jihozápadní Anglie. Tam se také setkali se svými rodinami. Mluvčí britského ministerstva obrany Andy Price řekl, že po příletu námořníci prošli lékařskou prohlídkou a "několik hodin" informovali o tom, jak proběhlo jejich zadržení a jak s nimi bylo nakládáno. Jejich výpovědi mají pokračovat dnes. Detaily prý budou zveřejněny "někdy" později.

Íránci oznámili, že všichni Britové doznali, že se dostali do íránských výsostných vod. Británie ale po celou dobu konfliktu neustoupila z toho, že Britové byli zadrženi v iráckých vodách. Íránská televize odvysílala záběry, na nichž se námořníci omluvili za to, že byli v íránských vodách. Nebylo na nich ale všech 15 Britů, což podle agentury AP může znamenat, že někteří byli drženi odděleně od ostatních.

Íránci drželi některé z 15 britských námořníků v některých chvílích na samotkách, uvedla rodina jednoho ze zadržených a poté to potvrdil i Price.

Íránské ministerstvo zahraničí tvrdilo, že jediné ženě, která byla ve skupině, byly poskytnuty takové podmínky, aby měla naprosté soukromí. Faye Turneyová se ze všech zadržených nejvíce obracela na Londýn s prosbami o ústupky výměnou za jejich propuštění.

Ministerstvo obrany sdělilo, že nikdo z námořníků nebude za omluvy Íráncům potrestán. Úřady se prý ale budou zabývat okolnostmi, za nichž byly záznamy o doznání natáčeny. V Británii panuje přesvědčení, že to byla psychickým tlakem vynucená prohlášení. Podle BBC se Londýn také snaží o to, aby mu Teherán vrátil oba zabavené čluny, ale údajně si nedělá velkou naději na úspěch.

Některé britské listy poukázaly na nekompetentní postup vojáků i armády. List The Daily Telegraph napsal, že v době napjatých vztahů mezi Íránem a Západem námořnictvo neposkytuje dostatečnou ochranu posádkám lehkých člunů operujícím v Perském zálivu. Deník také kritizoval to, s jakou rychlostí byli zajatci ochotni přiznat do kamer svůj omyl. "Je zřejmé, že se neřídili zavedenou armádní praxí - poskytnout pouze své jméno, hodnost, číslo a nic víc," napsal list.

Další kritici srovnávali chování Britů s předpokládaným chováním Američanů v obdobné situaci. Kodex americké armády vojákům ukládá, že se v případě zajetí musí bránit účasti v propagandistickém vysílání a nesmějí také přistoupit na žádný druh sebekritiky. Americký vojenský analytik Thomas Donnelly ale zdůraznil, že ani američtí vojáci, kteří by jednali podobně jako Britové, by nebyli v USA potrestáni. Upozornil také na to, že Britové svým doznáním "nikoho neohrozili a nic nezradili".

Britové byli v době zadržení 23. března ve dvou nafukovacích člunech a měli u sebe pouze lehké zbraně. Byli právě na inspekční cestě, při níž kontrolovali indickou obchodní loď podle údajů britského námořnictva nepochybně v iráckých vodách. Při zadržení nekladli odpor.

Bývalý britský velvyslanec v Íránu Richard Dalton řekl, že incident přiměje námořnictvo změnit postup při operacích v Perském zálivu, a to zejména při poskytování ochrany jednotkám. Londýn zatím v tomto ohledu potvrdil jen to, že bitevní loď Cornwall, ze které zadržení námořníci operovali, byla v Perském zálivu nahrazena lodí Sutherland.