"EU opustíme 31. ledna, už neexistují žádná ´pokud´, žádná ´ale´, žádná ´možná," řekl Johnson. Dodal, že volebním výsledkem, který jeho Konzervativní straně v 650členné Dolní sněmovně zajistil přinejmenším 363 hlasů, mu voliči udělili jasný mandát splnit přání Britů z června 2016. Při tehdejším referendu se většina hlasujících vyslovila pro odchod z evropského bloku.

Johnson dnes neprovede žádné změny ve vládě, jak bývá po volbách zvykem. Podle deníku The Guardian ministerský předseda využije víkendu, aby si reorganizaci promyslel, a změny oznámí v pondělí.

Sčítání hlasů britských voleb
Vítězství pro brexit. Labouristé zažívají předvánoční noční můru, píše tisk

Výsledek čtvrtečních parlamentních voleb podle Johnsona zažehnal hrozbu možného druhého referenda o britské unijní budoucnosti. K zajištění většiny konzervativcům stačilo 326 křesel. Volební účast činila 67,1 procenta, což bylo o 1,7 procentního bodu méně než v předčasných volbách v roce 2017.

Johnsonův volební slib dokončit brexit se podle komentátorů premiérovi očividně vyplatil, neboť ovládl i obvody, které se tradičně hlásily k labouristům. Ti tak podle BBC mají za sebou katastrofickou noc a musí se smířit s nejhorším výsledkem za několik posledních desetiletí. 

"Myslím si, že se tyto volby zapíší do dějin a dají nám nyní, v této nové vládě, šanci respektovat vůli britského lidu, změnit tuto zemi k lepšímu a rozvinout potenciál všech obyvatel této země," uvedl již dříve současný britský premiér. 

Skotská první ministryně a předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová naopak v televizi Sky News uvedla, že odhady výsledků ve Skotsku naznačují, že Skotové nechtějí být ve vládě s Johnsonem a vytrženi z Evropy proti své vůli. "Boris Johnson možná má mandát na to, aby z Evropské unie vyvedl Anglii. Rozhodně ale nemá mandát na to, aby Skotsko vyvedl z EU. Skotsko musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti," uvedla Sturgeonová.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn řekl, že je výsledkem zklamaný a že v dalších volbách stranu nepovede. Rychle odstoupit ale nehodlá, ve straně nicméně sílí hlasy, aby tak učinil. Labouristé přišli o křesla na severu, ve Walesu a v regionu Midlands, kde lidé v referendu před třemi lety hlasovali pro brexit.

"Nepovedu stranu v žádných dalších všeobecných volbách," poznamenal Corbyn poté, co potvrdilo, že obhájil svůj mandát v severolondýnském obvodu. Corbyn zároveň doplnil, že labouristy čekají jednání o budoucnosti a že v tomto období stranu povede.

Brexit. Ilustrační snímek
Britské volby rozhodnou, zda a kdy bude brexit

Šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová neobhájila své parlamentní křeslo, v jejím obvodu zvítězila Skotská národní strana (SNP). Liberální demokraté doufali, že získají hlasy odpůrců brexitu, ale podle odhadů výsledků se jim podařilo zajistit pouze o jedno křeslo více než v minulých volbách v roce 2017.

"Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat," uvedla Swinsonová, která je šéfkou Liberálních demokratů teprve od července. "Toto jsou velmi významné výsledky pro budoucnost naší země," doplnila.

Vlajky EU a Británie, v pozadí budova britského parlamentu - ilustrační foto
Češi v Londýně cítí nejistotu. Doufají, že volby situaci okolo brexitu vyjasní

Swinsonová byla poslankyní za East Dunbartonshire v letech 2005-2015 a od roku 2017. Nyní prohrála o pouhých 149 hlasů. Své soupeřce ze Skotské národní strany Amy Callaghanové následně pogratulovala a oznámila, že odchází z čela strany. Na její místo dočasně nastoupí poslanci Ed Davey a Sal Brintonová, nového předsedu si strana zvolí v lednu. 

Skotská národní strana prakticky ovládla obvody ve Skotsku. Skotská první ministryně a šéfka SNP Nicola Sturgeonová se již nechala slyšet, že Skotsko musí mít právo na další referendum o nezávislosti na Británii. Skotsko v brexitovém referendu v roce 2016 hlasovalo pro setrvání v Evropské unii. V referendu o skotské nezávislosti v roce 2014 se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve svazku s Británií.

Volby přinesly změnu v rozložení sil rovněž v Severním Irsku, kde obyvatelé poprvé od rozdělení Irska v roce 1921 zvolili více irských separatistů než probritských unionistů. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) již také přiznala porážku zástupce lídryně strany Nigela Doddse v jeho obvodu v Belfastu. Šéfka DUP Arlene Fosterová uvedla, že je z výsledků zklamaná.

Británie má většinový volební systém. To znamená, že všechny hlasy v daném volebním obvodě odevzdané neúspěšným uchazečům propadají a neodrazí se tedy na počtu získaných křesel.

"Gratulace Borisu Johnsonovi ke skvělému VÍTĚZSTVÍ!" napsal americký prezident Donald Trump na twitteru. "Británie a Spojené státy nyní po BREXITU budou moci uzavřít obrovskou novou obchodní dohodu. Ta dohoda má potenciál stát se vůbec tou největší a nejlukrativnější než jakákoli dohoda, která by mohla být s EU. Oslavuj, Borisi!" dodal americký prezident.

"Srdečné blahopřání, Borisi Johnsone, k tomuto jasnému volebnímu vítězství. Těším se na naši další spolupráci v zájmu přátelství a úzkého partnerství našich zemí," citoval německou kancléřku Angelu Merkelovou její mluvčí.

Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních britských parlamentních volbách zlepšily vztahy mezi Moskvou a Londýnem. Uvedl to dnes podle agentury AFP mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"Vždy doufáme, že politické síly, které vyhrají volby v kterékoli zemi, zvolí dialog a soustředí se na budování dobrých vztahů s naší zemí. Ale co se týče konzervativců, nevím, do jaké míry jsou taková očekávání přiměřená," dodal Peskov.    

Vztahy mezi Británii a Ruskem ochladly, když byl loni v březnu v Salisbury na jihu Anglie otráven bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Oba byli několik týdnů v kritickém stavu, ale nakonec se zotavili. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle tehdejší premiérky Theresy Mayové operaci schválila nejvyšší místa ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě opakovaně odmítla.

Schválí Británie brexitovou dohodu? 

Absolutní většina v Dolní sněmovně umožní Johnsonovi schválit brexitovou dohodu, kterou vyjednal s Bruselem v říjnu. Británie by tak mohla Evropskou unii opustit 31. října příštího roku, jak premiér celou dobu kampaně voličům sliboval.

Britský premiér Boris Johnson
I v cílové rovince se může pořadí změnit, říká britský premiér Johnson

Po brexitu by ovšem během takzvaného přechodného období pokračovala jednání o budoucích vztazích Británie s EU. Podle současných plánů by měla trvat do konce příštího roku. Z Bruselu ale již zazněly hlasy, že 11 měsíců na tak složité rozhovory stačit nebude.

EU je připravena na jednání s Británií, řekl Michel  
Evropská unie je připravena k dalším jednáním s Británií, musí však počkat, zda nový britský parlament schválí brexitovou dohodu. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Charles Michel v reakci na odhady výsledků čtvrtečních britských voleb. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová podotkla, že EU je stále připravena na jakoukoli variantu.

"Nyní bude na (novém) britském parlamentu, aby schválil brexitovou dohodu," řekl Michel po jednání unijního summitu, během něhož se lídři seznámili s odhady a průběžnými výsledky britského hlasování. Podle nich směřují konzervativci dosavadního premiéra Borise Johnsona k přesvědčivému vítězství, které by jim umožnilo schválit dohodu a vystoupit z EU na konci ledna.

Podle Michela zůstanou unijní země jednotné i při dalších vyjednáváních o budoucí podobě vztahů s Británií, během nichž se pokusí "zachovat blízkou spolupráci".

Von der Leyenová poznamenala, že je potřeba počkat na konečné výsledky. "Pak si hned poslechneme premiéra, abychom se ujistili, jakou cestou půjde," řekla. Pro EU bude podle ní důležité, aby během dnešního pokračování summitu prezidenti a premiéři členských zemí schválili mandát k dalšímu vyjednávání.