U britského pobřeží je dosud nainstalováno jen pár turbín, využívajících síly přílivu a odlivu, které pracují na podobném principu jako větrné elektrárny. Vědci však vymysleli jednoduché a účinnější zařízení, jež svou konstrukcí připomíná válcovité vřetenové sekačky a otáčí se kolem své osy ve směru přílivu i odlivu bez nutnosti jakkoli měnit jeho nastavení.

Válec by měl mít průměr deset metrů a délku 60 metrů. Mezi dvěma takovými válci by měl být generátor o výkonu až 12 megawattů, což by stačilo k výrobě elektřiny pro12 tisíc průměrných domácností.

Zmenšený model se už osvědčil

Vodní turbína s horizontální osou (Thawt) je technicky jednodušší, než jakékoli jiné zařízení na výrobu elektřiny.

„Výroba turbíny vyjde asi o šedesát procent levněji, do údržby je třeba investovat asi o čtyřicet procent méně,“ sdělil britskému deníku The Guardian Malcolm McCulloch, který se na vývoji turbíny podílel.

Zatím je vývoj turbíny v pokusné fázi, ale již její zmenšenina v podobě šestimetrového válce o průměru jednoho metru zaznamenala úspěch. Nyní vědci staví prototyp turbíny, která by už mohla být zapojena do sítě.

Odvážný sen: turbíny kam oko pohlédne

Vědci předpokládají, že výstavba turbín podél britského pobřeží by se mohla zahájit asi za pět let. Řetězovitě mohou být propojeny a v budoucnu vést po celém pobřeží na jihu Británie, kde je velmi silný příliv a odliv.

„Pokud máte přílivové pobřeží dlouhé 20 kilometrů, můžete na mořském dně postavit 20 kilometrů turbín. Výkon se pak bude pohybovat v řádech gigawattů,“ vysvětlil Martin Oldfield, jeden z předních oxfordských výzkumníků.

Podle umírněných prognóz by se na britském pobřeží mohlo vyrobit pět gigawattů elektřiny, odvážnější však mluví až o 15 gigawattech, což by vystačilo pro 15 milionů průměrných domácností.