Soudce Esthar Oktavi došel k závěru, že se dvaačtyřicetiletá Taqaddasová dopustila násilí proti úřední osobě při výkonu povolání. „Rozsudek je šest měsíců ve vězení,“ řekl Oktavi agentuře Reuters. Obžaloba přitom původně požadovala roční trest odnětí svobody.

„Je to nespravedlivé rozhodnutí,“ komentovala rozsudek Britka pákistánského původu. „Byla jsem k soudu přivlečena násilím a nedostala žádného obhájce,“ uvedla a obvinila žalobce z trojnásobného mučení a snahy zabránit jí ve vycestování ze země. Proti rozhodnutí se podle Reuters odvolala.

Vynesení rozsudku provázelo několik odkladů. Důvodem byla většinou údajná nemoc obviněné ženy, v jednom případě pak úřady uvedly, že se odhlásila z hotelu a policisté ji nedokázali nalézt a přivést k soudnímu stání.

Propadlé vízum

Video z letištního incidentu se rychle rozšířilo na sociálních sítích. Ukazuje, jak rozčilená Taqaddasová nadává a křičí na imigračního úředníka a během přetahování o cestovní pas mu uštědří dánu do tváře. „Popularitu“ získalo i pozdější a o poznání delší video, na němž se žena brání dvojici mužů, která se ji snaží dopravit k soudu.

Celý spor vyvolalo propadlé vízum, Britka si totiž svůj pobyt v Indonésii protiprávně prodloužila o celých 160 dnů a podle tamních zákonů měla zaplatit pokutu ve výši 300 tisíc rupií, v přepočtu asi 487 korun, za každý den, celkem tedy zhruba 78 tisíc korun.

Ostrov Bali patří mezi nejvýznamnější indonéské turistické lokality. Každoročně ho navštíví miliony zahraničních turistů a malá část z nich se každým rokem dostává do konfliktu se zákonem. Nejčastěji se jedná o prohřešky spojené s přísnými protidrogovými zákony.