Begumová utekla do Sýrie jako patnáctiletá společně se svými dvěma spolužačkami – Amirou Abaseovou a Kadizou Sultanaovou. Všechny tři dívky odletěly 17. února 2015 z londýnského letiště Gatwick do Turecka, aby následně překročily syrské státní hranice a přidaly se k Islámskému státu. A to poté, co svým rodičům řekly, že jdou na celodenní výlet.

Po svém příchodu do Sýrie byly dívky provdány za džihádisty. Begumová v souladu se svým přáním za "anglicky mluvícího bojovníka ve věku 20 až 25 let" - Nizozemce, který přestoupil k islámu a bojoval za chalífát. Tomu následně porodila dvě děti, obě však po několika měsících zemřely.

Zatímco její kamarádky přišly během následujících let o život, Begumová je v relativním bezpečí utečeneckého tábora na severovýchodě Sýrie. Do něj se úchylila poté, co ve vesnici Baghúz, jedné z posledních bašt Islámského státu (IS) v zemi, propukly boje.

„Už nejsem tou hloupou školačkou, která před čtyřmi lety utekla z Londýna. A ničeho nelituju,“ uvedla Begumová pro britský list The Times. Svůj život mezi islamisty popsala jako „normální“, přičemž ji nijak nešokovalo ani to, když byla v Rakce svědkem toho, jak bojovníci vyhazují do popelnic useknuté hlavy svých protivníků.

Vážná bezpečnostní hrozba 

Skutečnost, že devatenáctiletá Britka zcela očividně nelituje svého někdejšího rozhodnutí připojit se k Islámskému státu (IS) kritizovala řada lidí. Podle jejich názoru by měla Begumová zůstat pro svou rodnou zemi „vyděděncem“ a zodpovídat se z podpory zakázané teroristické organizace.

Před návratem džihádistické nevěsty do Británie varují i bezpečnostní složky, které ji považují za vážnou bezpečnostní hrozbu.

„Nemají žádný důkaz o tom, že bych udělala něco špatného,“ uvedla Begumová v rozhovoru s reportéry Sky News. „Po tom, čím jsem si prošla, by se mnou měli lidé soucítit. Kvůli mému dítěti doufám, že mě pustí zpátky. Nemůžu v tomhle táboře zůstat navždy,“ dodala.

O návrat devatenáctileté muslimky do Británie usiluje i její rodina, která si dělá starosti o dívčin psychický stav i zdraví novorozeného dítěte. Její matka pro list The Times uvedla, že „udělá cokoli“, aby se mohla její dcera vrátit a žila „klidný život“ se svým dítětem.  

Nenávist k vlastní zemi

Britský ministr vnitra Sajid Javid mezitím oznámil, že se nebude zdráhat zabránit v návratu Britům, kteří se v zahraničí připojili k teroristickým organizacím. „Nesmíme zapomenout na to, že lidé, kteří opustili Británii, aby se připojili k Islámskému státu (IS), byli plní nenávisti k vlastní zemi,“ zdůraznil.