„Vyšetřovatelé se domnívají, že identifikovali podezřelé pachatele, kteří na Skripala útočili jedem novičok. Byli odhaleni prostřednictvím kamerového systému a současně vyšetřovatelé prověřovali záznamy lidí, kteří v té době přišli do země," uvedl pro britskou agenturu PA zdroj blízký vyšetřování.

Ten také uvedl, že vyšetřovatelé jsou si jisti, že podezřelí jsou Rusové. Mluvčí Scotland Yardu, který vede vyšetřování, odmítl událost komentovat.

O ruské národnosti útočníků spekulovala média již delší dobu. Naposledy o tom psal britský bulvární deník The Sun, který uváděl, že pachatelé po útoku prchli do Ruska.

Šestašedesátiletý Sergej Skripal a třiatřicetiletá Julia Skripalová byli podle dosavadních závěrů vyšetřování otráveni nervově-paralytickou látkou novičok, která byla vyvinuta v někdejším Sovětském svazu. Oba byli 4. března nalezeni v jihoanglickém Salisbury v bezvědomí na veřejné lavičce. Incident vyvolal mezinárodní diplomatickou krizi. Britská vláda obvinila ze zorganizování útoku Rusko, které však vinu odmítlo a uvedlo, že ani nemá žádné zásoby podobných nervových plynů.

Spojené státy, Británie, Kanada a mnohé členské země Evropské unie včetně Česka vyhostily v návaznosti na salisburský případ přibližně 170 ruských diplomatů, na což Moskva recipročně reagovala.

Nejedná se však o jediný případ otravy novičokem. V poslední době byli v Británii otráveni další dva lidé - pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová. Stalo se tak ve městě Amesbury. Zatímco Rowley je v nemocnici, kde už přišel k vědomí, Sturgessová na následky otravy zemřela. 

Rowleyho se Sturgessovou našli poslední červnový den v domě nacházejícím se na ulici Muggleton Road ve městě Amesbury v hrabství Wiltshire. Záchranku přivolal do domu Rowley, a to dokonce dvakrát. Nejdřív ke Sturgessové, která zkolabovala už v sobotu ráno, a později sám kvůli sobě, když začal cítit, že upadá do bezvědomí.

Amesbury se nachází jen osm kilometrů od Salisbury, kde byl začátkem března otráven Skripal a jeho dcera. V jejich případě britští vyšetřovatelé hovoří o atentátu a obviňují z něj Rusy. Co se týče Rowleye a Sturgessové, hovoří spíše o tom, že se dvojice otrávila náhodou. Šéfka anglického Státního zdravotního ústavu Sally Daviesová také již vydala doporučení občanům v této oblasti, aby si přeprali oblečení a vyčistili důkladně i další vnější věci (boty, batohy a podobně) předtím, než je znovu použijí.