Zatímco šéfovi sedmičlenného gangu a jeho bratrovi vyměřil britský soud desetiletý trest, jejich manželky by měly za mřížemi strávit polovinu této doby. S čtyřletými tresty odešli od soudu matka vůdce gangu i jeho vzdálený příbuzný, který se podílel na trestné činnosti. Posledním odsouzeným je sedmnáctiletý mladík, který dostal dvouletý trest.

Členové gangu několik let přiváželi do Newcastlu slovenské a české bezdomovce, kterým slibovali práci a ubytování. Následně je ale nutili žít ve stísněných sklepních prostorách a dávali jim jen zlomek peněz, které si vydělali prací v místních balírnách či úklidových firmách.

Jelikož neovládali angličtinu a neměli přístup ke svým dokladům totožnosti ani kreditním kartám, ocitli se oběti gangu fakticky v zajetí, konstatoval již v dubnu britský soud. Podle listu The Nothern Echo se jedná o „jeden z nejhorších případů moderního otroctví zaznamenaný na severu země“.

Britská policie se činností gangu, jehož členy tvořila rodina pocházející z jihozápadního Slovenska, začala zabývat v okamžiku, kdy jeden ze zotročených mužů unikl z domu v Newcastlu a obrátil se na místní úřady.

Během vyšetřování vyšlo najevo, že členové gangu se svými oběťmi dále obchodovali, přičemž bezdomovce prodávala či kupovali přibližně za 200 liber (asi 5800 korun). Podle vyšetřovatelů si skupina zotročováním a prodejem lidí vydělala až 250 tisíc liber (přibližně 7,2 milionu korun).

Takto vydělané peníze si členové gangu dokázali patřičně užít, podotýká The Nothern Echo. Rodina totiž ráda navštěvovala luxusní kasina, popíjela drahé šampaňské a vlastnila výhradně luxusní vozy, mezi nimi Audi Q7 či Mercedes-Benz třídy E.