Královna nechala pro pěstování zeleniny uzpůsobit část zahrady o rozměrech deset krát čtyři metry. Dosud se tam pěstovaly letní květiny. Naposledy královská rodina pěstovala zeleninu za války, kdy podpořila tehdejší kampaň „okopávej pro vítězství“ usilující o potravinovou soběstačnost.

Buckinghamský palác u příležitosti založení zahrádky také zveřejnil snímek z roku 1943 zachycující nynější královnu a její sestru Margaret, jak sklízejí fazole na zámku ve Windsoru.

Deník The Telegraph konstatoval, že některé druhy plodin pěstovaných na zahrádce Buckinghamského paláce nezapřou královský původ. Je mezi nimi druh popínavých francouzských fazolí Blue Queen (Modrá královna) či další varianta fazolí Royal Red (Královské červené). Stejně tak prý královna pěstuje saláty Northern Queen (Severní královna) a rajčata Golden Queen (Zlatá královna), Queen of Hearts (Srdcová královna) a White Queen (Bílá královna).

Ať královská nebo ne, bude zelenina podle mluvčí paláce pěstována ekologicky bez chemických hnojiv. Proti mšicím byl nasazen česnek a plodiny se zalévají jen vodou z místní studně. „Veškerá zelenina se sní také v paláci,“ dodal mluvčí k projektu, který souvisí se snahou řady organizací podpořit v době krize domácí pěstování zeleniny a ovoce.

„Když mají lidé obavy, často pěstují zeleninu. Koncem 70. let výrazně přibylo žádostí o přidělení zahrádek. Pak v 80. letech, když lidé měli peníze, tak je opouštěli,“ komentoval nynější větší zájem o zahradničení ředitel londýnského Muzea zahradnické historie Christopher Woodward.

Následník princ Charles zase zareagoval tím, že své osobní výdaje omezil za poslední rok o půl milionu liber (asi 15 milionů korun). Jak vyplývá z výročního přehledu jeho financí, jeho soukromé výdaje se za 12 měsíců do letošního března snížily z 2,2 milionu na 1,7 milionu liber.

Princ se tak v zimě nevydal na své tradiční lyžařské prázdniny ve švýcarském Klosters a spokojil se s pobytem ve svém domě ve Skotsku. Jeho choť Camilla se nevypravila na cestu na jachtě s přáteli po řeckých ostrovech, jak mívala ve zvyku, a nosí některé šaty i několikrát. Tento zvyk šaty „recyklovat“ převzal prý i sám Charles, tvrdí s odvoláním na dvořany nedělník The Observer.

Dopad těžkých časů pocítili i oba Charlesovi synové, kteří se ve své nové společné domácnosti musejí spokojit se šesti zaměstnanci. O jejich otce se stará 125 lidí.

Charlesovi spolupracovníci potvrzují, že úspory jsou přímou odpovědí na ekonomické potíže zmítající Británií. Podle běžných měřítek nelze úspory označit za brutální, napsal The Observer, ale dodal, že princ se aspoň snaží. Připomněl například Charlesovo loňské „předkrizové“ rozhodnutí najmout si na oficiální cestu po Karibiku luxusní jachtu dlouhou 80 metrů.

Jestliže se však Charlesovy soukromé výdaje snížily, jeho náklady na oficiální působení vzrostly z 2,45 milionu liber na tři miliony. Příčinou byly především jeho častější cesty do vzdálených krajů - Japonska, Indonésie, Brazílie, Chile či Ekvádoru.