Podle průzkumu YouGov z letošního března hledí 76 procent britské veřejnosti na královnu "celkem pozitivně" nebo "velmi pozitivně". "Při překonávání neúspěchů a výzev si královna ve svém dlouhém životě vždy zachovala důstojnost, smysl pro povinnost a účes," řekla o ní kdysi s typicky britským humorem herečka Helen Mirrenová, která ji ztvárnila ve filmu Královna z roku 2005.

S odhadovaným jměním ve výši 360 milionů britských liber (zhruba 10,4 miliardy korun) zůstává britská královna podle loňského žebříčku listu Sunday Times Richie 329. nejbohatším člověkem na světě, a to i přesto, že se její majetek v roce 1989 snížil z 5,2 miliardy liber.

Alžběta II. se narodila v Londýně 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta a jeho ženy Elizabeth. Jako o možné nástupnici se o ní začalo uvažovat v roce 1936, kdy se její otec stal britským králem Jiřím VI. V dospívání formovala její osobnost zkušenost 2. světové války. Přestože existovaly plány na evakuaci Alžběty i její mladší sestry Margaret spolu s jejich rodiči do Kanady, nebyly realizovány, protože Jiří VI. s manželkou se rozhodli setrvat v Británii a povzbuzovat lidi, kteří čelili zuřivým bombovým náletům nacistického Německa.

Alžběta II. a princ Philip slaví platinovou svatbu
Britská královna Alžběta II. a princ Philip oslaví zítra platinovou svatbu

"Mé děti nikdy neodcestují beze mě. Já nikdy neodejdu bez svého manžela krále. A král zemi neopustí," prohlásila matka Alžběty II. Mladá Alžběta tak strávila většinu válečných let na zámku Windsor nedaleko Londýna, protože Buckinghamský palác coby hlavní královská rezidence byl cílem německých bombardérů. "Byla to doba uskrovnění a úzkosti pro celou zemi, včetně královské rodiny," napsala později Alžběta ve své oficiální biografii. Svou první veřejnou řeč pronesla v říjnu 1940, kdy jí bylo 14 let.

V únoru 1945 se budoucí královna v necelých 19 letech připojila k ženskému pomocnému sboru jako nižší důstojnice Alžběta Windsorová. Cvičila se v řízení a údržbě vojenských nákladních vozidel a dosáhla funkce mladší velitelky. V současnosti je jediným žijícím panovníkem, který v době druhé světové války sloužil v uniformě.

Se svým budoucím manželem Philipem se poprvé setkala v roce 1934 na svatbě jeho bratrance. Vzali se ve Westminsterském opatství 20. listopadu 1947, kdy bylo Alžbětě 21 let a Philipovi o pět let víc. O šest let později usedla Alžběta na trůn. Její manžel získal titul princ Philip a vévoda z Edinburghu. V té době už byla matkou dvou dětí, prince Charlese a princezny Anny. Poté, co se stala královnou, porodila ještě dva další syny, prince Andrewa v roce 1960 a prince Edwarda v roce 1964.

Během Alžbětina dospívání proběhla také transformace Britského impéria do nového Commonwealthu a jeho moderní formy společenství národů. V době, kdy nastoupila na trůn, byla transformace ukončena a Alžběta se ocitla v konsolidované pozici formální hlavy mnoha samostatných států. V letech 1953 až 1954 podnikla královna se svým manželem šestiměsíční cestu po Austrálii a Novém Zélandu. Byla prvním panovníkem těchto států, který je navštívil. Odhaduje se, že ji při této její návštěvě viděly asi tři čtvrtiny tehdejších obyvatel Austrálie.

Britská královna Alžběta II.
Neúspěšný atentát na britskou královnu? Novozélanďané jej roky tutlali

Její nejstarší syn a následník trůnu princ Charles se v roce 1981 oženil v londýnské katedrále sv. Pavla s Dianou Spencerovou, která získala titul princezny z Walesu a stala se celosvětově velmi populární. Jejich svatbu sledovalo v televizi po celém světě na tři čtvrtě miliardy lidí. Diana a Charles spolu mají dvě děti – prince Williama a prince Harryho. Jejich manželství ale mělo mnoho problémů. V roce 1992 ohlásili, že budou žít odděleně, což spolu s velkým požárem na zámku Windsor přispělo k tomu, že britská královna dodnes označuje tento rok jako "annus horribilis" (strašný rok).

V roce 1996 dospělo manželství jejího nejstaršího syna k rozvodu. Dne 31. srpna 1997 zahynula Diana při automobilové nehodě v Paříži ve svém Mercedesu i spolu se svým milencem Dodim al-Fayedem. Reakce Bichkinghamského paláce a královské rodiny na její smrt se stala hlavním tématem oscarového filmu Královna z roku 2005, kde roli Alžběty ztvárnila už zmíněná Helen Mirrenová. "Toto desetiletí bylo pokryto smutkem," vzpomínala na toto období královna ve své biografii. Ranám osudu se snažila čelit křesťanskou vírou.

Necelých devět let po rozvodu se svou první ženou si princ Charles vzal 9. dubna 2005 svou dlouholetou přítelkyni a jednu z příčin rozpadu prvního manželství Camillu Parker-Bowlesovou. Ta neužívá titulu princezna z Walesu, a místo toho je nazývána vévodkyní z Cornwallu.

Královna Alžběta a princ Philip, vévoda z Edinburghu po korunovaci v roce 1953
Klenoty v krabici od sušenek? Alžběta II. prozradila zákulisí své korunovace

Se zhoršujícím se zdravím prince Philipa se královna začala častěji účastnit oficialit sama nebo v doprovodu svých vnuků. Pár však přesto loni veřejně oslavil svou platinovou svatbu. "Nevím, kdo vymyslel termín platinová pro 70. výročí sňatku. Nečekali byste, že tu budete tak dlouho," řekla královna napůl žertem ve svém vánočním poselství loni v prosinci.

Helen Mirrenová, která za její ztvárnění získala Oscara, ocenila ve svém slavnostním projevu při jeho převzetí "odvahu a konzistenci" britské panovnice. "Nohama stojí pevně na zemi, klobouk má na hlavě, kabelku na ruce a přestála mnoho, mnoho bouří," řekl Mirrenová.