Podle vyjádření britské policie byli oba školáci zatčeni na základě podezření z přípravy teroristického činu. Úřady nicméně dodaly, že nemají informace o jejich napojení na některou ze známých teroristických skupin.

„V sobotu zde bylo od osmi hodin ráno až do půlnoci deset policejních vozů, včetně neoznačených aut. Byl to velmi velký zásah. Zdálo se, že policisté prohledávají dům, garáž v zahradě a auto,“ popsal britskému listu The Telegraph razii soused jehoho z chlapců.

Ke druhému zatčení došlo o tři kilometry dále na předměstí Northallertonu. „Byly tam čtyři policejní auta a dodávka, které zde parkovaly celý víkend. Vypadalo to, že prohledávali dům. Rodina má chlapce, kterému je kolem 14 let,“ potvrdil zásah soused druhého ze školáků.

„Byly s ním menší problémy. Našly se u něj nějaké drogy. Nejednalo se však o nic natolik závažného, čemu by odpovídalo to, co se tu dělo o víkendu,“ dodal obyvatel Northallertonu.

Zdroje citované deníkem The Telegraph uvádí, že protiteroristická jednotka brala hrozbu útoku obou chlapců velice vážně. Tomu odpovídá i způsob, jakým byly razie provedeny. Není však jasné, v jaké fázi plánování masakru školáci byli a zda již měli konkrétní plány na jeho provedení.

„Věříme, že se jedná o izolovaný incident a širší komunita není ohrožena. Oceňujeme spolupráci s místními občany. Vyšetřování pokračuje,“ řekl policejní mluvčí.