Pracovní většina vlády se po srpnových doplňovacích volbách, které vyhrála kandidátka labouristů, ztenčila na jediný hlas. Dnešním odchodem poslance Leeho tak přišla Johnsonova vláda o většinu ve sněmovně, a to před klíčovým rozhodnutím o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie. Ztráta početní většiny ale neznamená, že by vláda automaticky padla, připomněla agentura DPA.

"Dospěl jsme k závěru, že není možné, abych jako konzervativní poslanec sloužil svému obvodu a své zemi v jejich nejlepším zájmu," uvedl Lee v prohlášení. Konzervativní vláda premiéra Johnsona podle něj "agresivně" usiluje o "zničující brexit" a zbytečně ohrožuje životy a živobytí lidí a vystavuje Spojené království riziku, že se rozpadne. Johnsonova vláda podle Leeho také "podkopává hospodářství, demokracii a roli (Británie) ve světě".

Boris Johnson.
Johnson asi hodinu jednal s rebely, podle médií je nepřesvědčil

Dnes odpoledne se sešli poslanci britské Dolní sněmovny na první schůzi po letní přestávce. Svého mandátu se nejprve ujala liberální demokratka Jane Doddsová, která v srpnu zvítězila v doplňovacích volbách v obvodu Brecon a Radnorshire. Johnsonovu vládu tím připravila o jedno křeslo v parlamentu a vládní většinu ztenčila na jeden hlas.

Katastrofální brexit?

Poté, co Doddsová dnes složila poslaneckou přísahu a premiér Johnson začal k poslancům hovořit, přisedl na lavici liberálům také poslanec Philip Lee, který záhy vydal prohlášení o odchodu z Konzervativní strany, jejímž byl členem od roku 1992. Od roku 2010 stranu zastupoval v Dolní sněmovně.

Americká policie. Ilustrační foto.
Tragédie v USA. Čtrnáctiletý chlapec postřílel pět členů vlastní rodiny

Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová v prohlášení uvedla, že Lee sdílí s členy její strany odhodlání "zabránit katastrofálnímu brexitu bez dohody a zastavit brexit úplně".

V Dolní sněmovně je nyní podle BBC 309 hlasujících konzervativců, jejichž menšinový kabinet podporuje deset poslanců severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Dohromady tak mají 319 hlasů. Proti nim nyní stojí 320 hlasů opozice. Z 650 členů Dolní sněmovny jedenáct poslanců nehlasuje. Severoirská republikánská strana Sinn Féin (sedm poslanců) se zasedání parlamentu v Londýně léta neúčastní, tradičně nehlasují také předseda sněmovny a jeho tři zástupci (nyní dva konzervativci a dva labouristé).

Pro odchod země z EU se vyslovili voliči před třemi roky v referendu. Premiér Johnson při nástupu do funkce letos v červenci slíbil, že Spojené království z EU vyvede 31. října - ať už s dohodou, nebo bez ní.