Rozsáhlý kybernetický útok má zřejmě za cíl uvést do chaosu celý britský systém nemocniční péče. Hackerům se podařilo dostat se do IT systémů řady nemocnic. Ty se nyní snaží přesměrovat urgentní pacienty na příjmu do jiných oblastí.

Útok měl být podle prvotních informací založen na takzvaném Ransomware, což je druh malwaru, který zabraňuje přístupu k infikovanému počítači, dokud není zaplaceno výkupné (anglicky ransom) za jeho zpřístupnění. Nasvědčovaly tomu online komentáře a konverzace lékařů z napadených nemocnic, které cituje deník Independent: "Dostali jsme informaci, že počítače jsou nyní pod cizí kontrolou a že je potřeba zaplatit určitou částku peněz. A pak všechno spadlo," objevilo se v jednom takovém postu.

Britská Národní zdravotní služba (National Health Service - NHS) v pátek v podvečer sdělila, že bylo zatím napadeno 16 jejích členských organizací. „Vyšetřování je v rané fázi, ale jsme přesvědčeni, že jde o malware Wanna Decryptor," uvedla v prohlášení její digitální divize NHS Digital (Wanna Decryptor opravdu spadá pod "vyděračské" malwary Ransomware). „V této fázi nemáme žádný důkaz, že by byly komukoli zpřístupněny citlivé údaje o pacientech. Pokračujeme v práci s napadenými organizacemi, abychom si to potvrdili," dodala.

NHS už během odpoledne uvedla na Twitteru, že spouští veškerá preventivní opatření k ochraně svých systémů a služeb. „Postaráme se, aby byly rychle spuštěny všechny záložní procesy a postupy, a zajistíme všem pacientům v nemocnicích péči, kterou potřebují," tweetovala NFS.

Národní zdravotní služba je označení tří veřejně financovaných zdravotních systémů ve Velké Británii. Každý systém pracuje nezávisle na ostatních a politicky je odpovědný příslušnému státnímu orgánu Skotska, Walesu, Severního Irska a Anglie. Pacient, obyvatel jedné ze zemí Velké Británie, může požádat o poskytnutí zdravotní péče v místě spadajícím pod správu jiného NHS (s výjimkou potratů u žen ze Severního Irska, které musí platit za zdravotní péči poskytnutou mimo Severní Irsko).

Kybernetický útok ohlásily během pátku i další státy. Podle BBC se dotkl celkem 74 zemí. Kromě Británie byly napadeny například Spojené státy, Čína, Rusko, Itálie, Španělsko a Tchaj-wan.