Dvacetivteřinový černobílý snímek ukazuje Alžbětu na trávníku královské rezidence Balmoral, kde dovádí s mladší sestrou Margaret v přítomnosti královny matky a strýce, budoucího krále Eduarda VIII. Všichni čtyři postupně předvádějí nacistický pozdrav, děj se odehrává v uvolněné atmosféře nezávazných dětských her. Iniciátorem scénky je podle listu The Sun očividně Eduard, který se svými sympatiemi k režimu Adolfa Hitlera netajil.

Ostatní členové královské rodiny prokázali během druhé světové války oddanost svému lidu, byli stateční a žádný obdiv k nacistům nechovali, připomněla v souvislosti se zveřejněnými záběry britská agentura PA. „V době natáčení nikdo nevěděl, jak krutou cestou se dějiny vydají. Film ukazuje hrající si rodinu, která v jednu chvíli opakuje gesto, jež v té době často vídala ve zpravodajském filmu," uvedla agentura.

Setkání s Hitlerem

Podle The Sun jsou záběry „fascinujícím svědectvím" o životních názorech Eduarda, který se po necelých 11 měsících vládnutí v roce 1936 vzdal trůnu kvůli poměru s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Eduard VIII. podle historiků měl pro nacistické myšlenky porozumění, s Hitlerem se setkal a názory nezměnil ani po vypuknutí války v roce 1939.

Buckinghamský palác vyjádřil nad zveřejněním videa zklamání. „Je politováníhodné, že film, který byl natočen před 80 lety a očividně patří do osobního archivu Jejího Veličenstva, byl tímto způsobem zneužit," uvedl mluvčí královského dvora.

The Sun na svých webových stránkách nevysvětlil, jak se k záznamu dostal. Předal mu ho prý zdroj, „který je přesvědčen, že (záběry) mají velký historický význam a vyvolají zájem veřejnosti". List cituje mínění britského historika Jamese Hollanda, podle něhož „by se ve 30. a 40. letech v Británii sotva našlo dítě, které si žertem nezkusilo nacistický pozdrav".

Eduard vyznával pravičácké názory

„Není tajemstvím, že Eduard se s Hitlerem setkal a vyznával pravičácké názory. Nic takového ale nelze říci o královně matce a jejím manželovi, králi Jiřímu VI. (rodičích nynější královny, pozn. ČTK). Oba byli od začátku pevní ve svém odporu vůči nacistům a zhostili se role vůdců svobodného světa v boji s tyranií," uvedl Holland.

Král Jiří VI. odmítl na počátku války opustit bombardovaný Londýn a uchýlit se do bezpečí. S odchodem nesouhlasila ani jeho manželka Alžběta, která nepovolila evakuaci svých dcer.