Jedenačtyřicetiletá Coxová podlehla v pátek vážným zraněním, která jí způsobil 52letý muž v jejím volebním okrsku v severoanglickém Birstallu poblíž Leedsu. Nejprve po ní třikrát vystřelil a pak jí zasadil několik ran nožem.

Z vraždy je obviněn Thomas Mair, který dnes prostřednictvím videokonference absolvoval druhé slyšení před soudem. Během krátkého jednání jeho advokát nevznesl žádost o propuštění na kauci a útočník, který dříve sám sebe označil za "politického aktivistu", nevypovídal. V sobotu Mair během prvního jednání soudu na žádost, aby uvedl své jméno, odvětil, že se jmenuje "smrt zrádcům, svoboda Británii".

Na politické souvislosti vraždy ukazují i svědectví, podle nichž útočník křičel Britain First (Británie především), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilujícího o odchod Británie z EU. Představitelé hnutí se od vraždy distancovali. Coxová podporovala setrvání Británie v unii.

"Její komunita a celá Británie teď společně truchlí a společně odsuzuje nenávist, která stála za její smrtí, jež se stále více jeví být činem extrémního politického násilí," řekl v Dolní sněmovně Corbyn.

"Vzdáváme hold milující, odhodlané, zanícené a progresivní političce, která byla humánnost sama a často dokazovala, že politika má sílu udělat ze světa lepší místo k životu," uvedl premiér. "Útok jako je tento nemíří jen na jednotlivce, ale na svobodu jako takovou. Proto jsme se tady sešli, abychom uctili Jo a znásobili svou oddanost demokracii," doplnil předseda parlamentu Bercow.

Emotivní vystoupení přednesla i řada dalších poslanců, kteří zasedání zakončili dlouhým potleskem směrem k manželovi a dvěma malým dětem Coxové. Ti jejich proslovy poslouchali na galerii. Program zakončil smuteční obřad v blízkém kostele St. Margaret's.