Odposlechy pro žurnalisty listů Daily Mirror, Sunday Mirror a Sunday People začaly podle žalobců v polovině roku 1999 a trvaly do roku 2006. Někdejší novinář Sunday Mirror Dan Evans údajně na půldruhého roku „napíchl" až 100 celebrit.

Podle advokáta Davida Sherbornea zastupujícího oběti byly odposlechy tak rozsáhlé, že podobná kauza konkurenčního bulvárního nedělníku News of the World z roku 2011 byla jen okrajovou záležitostí. Do odposlechů a článků z nich vyplývajících bylo podle něj zapojeno 40 novinářů. „Nebyla to jen práce mladších reportérů… právě naopak," řekl Sherborne. Na základě odposlechů vznikla téměř stovka článků.

Zneužití osobních informací

Nešlo jen o odposlechy vzkazů v hlasových schránkách, ale také o nezákonné získávání osobních informací nebo využití soukromých vyšetřovatelů. Například Sadie Frostová byla odposlouchávána „od rána až do večera", částečně proto, že byla manželkou herce Judea Lawa a kamarádkou topmodelky Kate Mossové.

Skupina MGN odposlechy popírala až do loňského září, pak se ale přiznala a zřídila fond na odškodnění obětí. Je v něm 12 milionů liber (asi 453 milionů Kč). V dotčených listech rovněž zveřejnila omluvu. Soudce by v nynějším procesu měl rozhodnout o výši odškodnění pro osm osobností.

Skandál s odposlechy ze strany novinářů v Británii vypukl v roce 2011, kdy byla tato nelegální praxe odhalena u listu News of the World tiskového magnáta Ruperta Murdocha. Následný poprask vedl k zániku nedělníku a zatčení desítek novinářů. Skandál otřásl i vládou, která se rozhodla k většímu dohledu nad tiskem. Policejní vyšetřování se poté rozšířilo na další britská periodika a tiskové skupiny.