Otázku, co mohlo v pouhých dvaatřiceti letech skolit hvězdu filmového plátna Bruce Leeho, si pokládají dlouhé roky nejenom filmoví fanoušci. Vědci nyní přišli na to, co by mohlo stát za otokem mozku, kvůli kterému herec a mistr bojových umění před téměř padesáti lety zemřel.

Bruce Lee, známý například ze snímku Enter The Dragon, zemřel v červenci 1973 poté, co utrpěl edém (otok) mozku. Dříve se předpokládalo, že se otok vytvořil kvůli reakci na uklidňující látku, která byla součástí léku proti bolesti Equagesic.

Neschopnost ledvin vylučovat vodu

To však nyní tým vědců popřel a přišel s jinou příčinou. Z jejich výzkumu vyplývá, že byl otok způsoben hyponatrémií. „Jinými slovy, Bruce Leeho zabila neschopnost ledvin vylučovat nadbytečnou vodu,“ tvrdí vědci v článku zveřejněném v časopise Clinical Kidney Journal.

Hyponatrémie znamená, že hladina sodíku v krvi, kterou tělo potřebuje pro rovnováhu tekutin, je abnormálně nízká. Nerovnováha způsobuje otoky buněk v těle, včetně těch v mozku.

Herec mohl v té době přijímat velké množství vody kvůli své stravě, která se skládala z velkého množství džusů a proteinových nápojů. Zároveň ale také kvůli užívání marihuany, která způsobuje zvýšenou žízeň. Lee tak měl více rizikových faktorů, které predisponovaly hyponatrémii, a to v důsledku narušení mechanismů homeostázy vody, které regulují jak příjem, tak vylučování vody.

„Předpokládáme, že Bruce Lee zemřel na specifickou formu dysfunkce ledvin, neschopnost vylučovat dostatek vody k udržení vodní homeostázy. To může vést k hyponatrémii, křečím, mozkovému edému a smrti během několika hodin, pokud nadměrný příjem vody není kompenzován vylučováním vody močí, což je v souladu s časovou osou Leeova úmrtí,“ citoval vědce magazín Daily Mail.

Životní ironie

Je pak ironií, že zrovna Bruce Lee proslul citátem: „Buď voda, můj příteli“ a nakonec ho nadbytek vody zabil. Problémy měl ale už před svou smrtí. Autor knihy z roku 2018 Bruce Lee: A Life Matthew Polly opakovaně odkazoval na Leeův příjem vody během dne, včetně toho, že mu přišel jako nemocný. „Po několika doušcích vody se mu zdálo, že se mu točí hlava. Ihned poté, co se cítil na omdlení, si Bruce stěžoval na bolest hlavy,“ napsal Polly podle deníku New York Post v knize.

| Video: Youtube

Lékař mu diagnostikoval mozkový edém už v květnu 1973 poté, co se zhroutil a dostal se do křečí po střihu v dabingové místnosti bez klimatizace. Bruce v té době přiznal, že krátce před epizodou užil nějaký nepálský hašiš. Na otok skoro zemřel, nakonec se ho ale povedlo zachránit. O několik měsíců později takové štěstí neměl.

Bruce Lee byl herec, mistr a popularizátor bojových umění. Dodnes je znám jako nejvlivnější osobnost bojových umění dvacátého století. Známý je třeba pro své filmy Zelený sršeň, Pěst plná hněvu nebo Cesta draka. Předčasný odchod filmové legendy vyvolal u veřejnosti zvěsti, od teorií, že mohl být zavražděn čínskými gangstery, otráven žárlivým milencem až po to, že byl obětí kletby. Další teorií bylo, že zemřel na úpal či na přehřátí. Filmový herec si totiž nechal odstranit potní žlázy, pravděpodobně proto, že pot nebyl ve filmech fotogenický.

Hyponatrémii mohou způsobit jak léky proti bolesti či depresím, tak selhání ledvin, silné zvracení, drogy nebo pití nadměrného množství vody. Mezi příznaky pak patří nízký krevní tlak, ztráta energie, svalová slabost, neklid, bolest hlavy, malátnost či záchvaty. Prvním krokem v léčbě může být snížení množství tekutin. Lékař taky může předepsat léky zadržující sodík nebo dialýzu.

Nejoptimálnější množství vody, které by člověk měl vypít, se dá lehce spočítat. Na každých patnáct kilogramů hmotnosti je to půl litru tekutin. Člověk, který váží šedesát kilo, by tak měl vypít dva litry vody denně.