Maďarský premiér Viktor Orbán dnes na půdě Europarlamentu za svůj zákon lobboval. Podle Orbána je Soros odpůrce evropského projektu, označil ho za „otevřeného nepřítele eura", který chce do Evropy pustit milion migrantů každý rok.

Viceprezident Evropské komise Valdis Dombrovskis uvedl, že EU poslala Orbánově vládě dopis s „formálními požadavky", což má představovat první krok v žalobě na vzdělávací zákon, který v Maďarsku schválili začátkem tohoto měsíce. Komise je přesvědčena, že vzdělávací zákon může narušit evropská práva na poskytování služeb, ale také může značně omezit akademickou svobodu a právo na vzdělávání.

Před budovou Europarlamentu se dnes demonstrovalo. Vznikly dva tábory. Jeden za záchranu Středoevropské univerzity, druhý na podporu Orbána.

Orbán bruselským soudcům vzkázal, že „zákon představuje pouze drobnou změnu" a je zaměřen na 28 univerzit s cílem nařídit jednotná pravidla, zavést transparentnost a ukončit některá privilegia."

Podle Orbána Středoevropská univerzita podvádí, protože vydává diplomy, které jsou přijímané jak v USA, tak v Maďarsku, kde působí od roku 1993.
Univerzita je totiž akreditovaná v New Yorku, nemá tam ale žádný kampus, čímž je zvýhodněná oproti jiným maďarským univerzitám.

Podle univerzity je zákon diskriminační a je v rozporu s evropskými hodnotami. Prezident Sorosovy Středoevropské univerzity, Michael Ignatieff uvedl, že jeho kampus v Budapešti „má zbraň u hlavy". Není teď jisté, jestli škola vůbec přijme studenty do dalšího ročníku.

„Doufám, že Brusel maďarskou vládu přiměje k vyřešení problému," uvedl Ignatieff.

Podle viceprezidenta Evropské komise Franse Timmermanse je univerzita „perlou v koruně rozdělené svobodné Evropy."

„Jediná věc, kterou univerzita žádá, je aby mohla fungovat dále v tom, co dělá dobře," doufá Ignatieff.

Univerzitní zákon je jen další část boje maďarské vlády proti miliardáři Sorosovi. Podle Orbána Soros podkopává zájmy země, když podporuje migrany.

Belgický liberální lídr a člen Europarlamentu Guy Verhofstadt obvinil Orbána z obtěžování univerzit a neziskových organizací. Podle něj Orbán tlačí na svobodná média a teď se snaží uzavřít univerzitu. „Jak daleko ještě zajde? Co bude jeho další věc, bude pálit knihy?" ptá se Verhofstadt.

Podle agentury AP má Maďarská vláda nyní měsíc na to, aby Bruselu odpověděla na jeho stížnost. Komise pak zváží další kroky.