Změna má držet krok s technologickým pokrokem. Nová stupnice bude mít body A až G a součástí bude také online databáze. Do teď platilo, že označení A+++ má spotřebič, který je energeticky nejúspornější. Kategorie A+ je ale v úspornosti až na třetím místě. Nově bude nejšetrnější výrobek označen A a nejméně šetrný bude označen G.

Stávající označení byly totiž pro spotřebitele matoucí. Například starší pračka ve třídě A+ už v porovnání s ostatními nejnovějšími pračkami, které mají stejné označení, není vůbec úsporná, může být klidně i nejhorší na trhu.

Automatická pračka - Ilustrační foto
Pračka je věda

Nově budou štítky také obsahovat QR kód umožňující přístup k on-line databázi, kterou bude možné stáhnout. Digitální propojení poskytne veškeré informace, které nebudou uvedeny na štítku. Podrobná databáze díky aplikaci chytrých telefonů má umožnit spotřebitelům přímé srovnání mezi výrobky na trhu.

Změnu uvítalo i Sdružení obrany spotřebitelů. „Organizace podporuje princip maximální informovanosti spotřebitele,“ uvedla předsedkyně Gerta Mazalová.

Podle Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Europarlamentu, který se na návrhu nařízení shodl koncem března, je cílem nové stupnice usnadnit zákazníkům výběr účinnějších výrobků, dále má snížit spotřebu energie a motivovat výrobce k inovacím a investování do úsporných výrobků.

Alexander Kaverin, strojvedoucí petrohradského metra.
Strojvedoucí petrohradské soupravy smrti: Ozvala se rána a zvedl se prach

Česko chtělo zdržovat

Návrh projednávali již v říjnu delegáti zemí EU, k dohodě však nedošli. Česko, Španělsko, Itálie, Polsko a Slovensko si totiž chtěly nechat vypracovat přípravnou studii. Ta by přijetí legislativy zbrzdila o čtyři roky. Zástupci zemí se nakonec shodli i bez zbytečné studie, kterou chtěla tato pětice států zavedení nové stupnice pouze oddálit.

Postoj těchto zemí kritizovala komentátorka Alice Stollmeyerová, která energetickou politiku EU dlouhodobě sleduje: „Tyto státy odmítají změnu, protože vyrábějí velké množství spotřebičů, které teď spadají do energetické kategorie A, avšak po změně se propadnou do kategorie G, což by mohlo některé zákazníky odradit od jejich koupě,“ uvedla Stollmeyerová na svém webu.

Bakterie Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním. Zejména u kuřecího masa je proto nutné brát na tuto skutečnost při přípravě zvláštní zřetel.
Veterináři našli v kuřecím mase z Brazílie salmonelu

Podle Miroslava Váchy ze společnosti Electrolux snaha o pozdržení vychází z jednotlivých států. „Jedná se o aktivitu státních orgánů, nikoliv aktivitu výrobců," doplnil Vácha. Podle něj firma bude muset provádět testy spotřebičů sice podle jiných předpisů a norem a některé stávající výsledky budou spadat do nižší kategorie.

„To je pak pro nás ale spíše motivací pro zlepšení parametrů našich spotřebičů. Naší snahou je vyvíjet spotřebiče s nižší energetickou náročností, neboť tím můžeme oslovit našeho zákazníka." Firma tak sleduje trend dnešní doby bez ohledu na nařízení nebo směrnice.

Ilustrační foto
Češi nakupují dražší elektrospotřebiče a méně váhají s nákupem

Změnu energetických štítků sleduje i jeden z největších prodejců elektroniky v Česku Alza.cz. „Rozhodující je právě samotná textace nařízení, přičemž považujeme za vhodné, aby proběhla ještě další diskuze," řekla mluvčí Alzy Patricie Šedivá. „Dlouhodobě pracujeme na tom, aby i na e-shopu byly zveřejněny veškeré údaje pro to, aby se zákazníci mohli správně rozhodnout. Doporučujeme, aby věnovali pozornost nejen písemnému označení energetické kategorie," dodala Šedivá.

Europarlament a Rada EU teď musí legislativu formálně přijmout. Zákazníci by se mohli v obchodech setkat s prvními štítky s novou stupnicí nejdříve na konci roku 2019. V případě, že dojde k aktualizaci, která ovlivní energetickou účinnost již zakoupeného výrobku, by měl dodavatel informovat zákazníka.

Pink Star
Nejdražší drahokam světa byl vydražen za 1,6 miliardy korun

Jakákoli další budoucí změna stupnice měla být uplatněna, pokud se 30 procent výrobků prodávaných na trhu EU dostane do první třídy energetické účinnosti A, nebo když 50 procent z těchto výrobků bude v horních dvou třídách energetické účinnosti A a B.

Nařízení má být součástí snahy EU zlepšit do roku 2030 energetickou účinnost alespoň o 27 procent.

Ilustrační foto.
Energetické štítky na přístrojích budou jednodušší