Kvůli blížícímu se hurikánu nařídily místní úřady evakuaci přibližně 1,7 milionu obyvatel, píše BBC. Zasáhne oblast, kde žije 10 milionů lidí. Podle analytické společnosti CoreLogic by hurikán mohl jen v Charlestonu v Jižní Karolině a na Virginia Beach ve Virginii zpustošit 759 tisíc domácností a celkově způsobit materiální škody přesahující 170 miliard dolarů (3,7 bilionu korun).

Před úderem hurikánu proto již obyvatele nejvíce ohrožených oblastí varovala i americká federální agentura pro zvládání krizí. „Bezpochyby to bude neskutečná rána. Představte si situaci, kdy by pobřeží Caroliny zasáhl Mike Tyson,“ uvedl jeden ze zaměstnanců Jeff Byard, který tak připomněl bývalého amerického boxera proslulého brutálními údery.

Hurikán Florence.
Hurikán Florence míří na americké pobřeží, úřady evakuují milion lidí

Podle dřívějších předpovědí meteorologů z Národního centra pro hurikány měla Florence udeřit na pobřeží jako hurikán čtvrté kategorie. Při hurikánu tohoto stupně přitom vítr dosahuje rychlosti mezi 210 až 249 kilometry za hodinu a vlny přesahují normální hladinu moře až do výše 6,5 metru. Živel ničí domy, zaplavuje vodou pobřežní oblasti a zanechává po sobě oběti na životech.

Síla hurikánu vyděsila i Trumpa

Se svým varováním proto ve středu přispěchal i americký prezident Donald Trump. „Odkliďte se jí z cesty a nehrajte s ní žádné hry. Ta bouře je obrovská, možná největší, jakou je možné vidět, a přináší velké množství vody. Když přijde bouře této velikosti, stávají se zlé věci. Říká se tomu matka příroda. Všechny vás miluji, proto chci, abyste byli v bezpečí,“ prohlásil šéf Bílého domu v krátkém videu, které zveřejnil na svém twitteru.

Jak již dříve upozornila BBC, bouři čtvrté kategorie zažila Severní Karolína naposledy v roce 1989. Tehdy si hurikán Hugo vyžádal 60 lidských životů, přičemž způsobil škody ve výši desítek miliard dolarů. Podobnou dráhu jako nyní Florence měla také Isabel v roce 2003, ta však pobřeží zasáhla jako bouře druhé kategorie.

Hurikán Florence.
Hurikán Florence rychle sílí. Americké pobřeží zasáhne bouře nejvyššího stupně