Právě zákon o liberalizaci zbraní byl jednou z jeho priorit během volební kampaně, upozorňuje BBC. Bolsonaro tvrdí, že "každý poctivý občan" by měl mít možnost vlastnit zbraň.

Zmírnění zákona

Budoucí brazilský prezident rovněž v pondělním večerním rozhovoru s televizí TV Record uvedl, že vyvine tlak na brazilský kongres, aby zmírnil restriktivní zákon, který omezuje držení zbraní. Chce, aby tak bylo učiněno ještě před jeho nástupem do funkce, což bude počátkem příštího roku. 

Kritici však před tímto krokem varují. Podle nich by to jen zhoršilo násilnou kriminalitu v zemi. V Brazílii bylo minulý rok zavražděno bezmála 64 tisíc lidí.

Vítěz brazilských prezidentských voleb, který bývá kvůli pravicovému populismu přirovnáván i k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, dále uvedl, že některým "lživým" médiím odebere příjmy z vládní reklamy.

Prezidentské volby v Brazílii. Fanoušci vítěze Jaira Bolsonara.
Brazilské prezidentské volby vyhrál pravicový Bolsonaro. Země je ostře rozdělena

Bolsonaro již dříve prohlásil, že jeho vláda bude obráncem ústavy a demokracie. „Toto není jen slib strany a jednoho muže. Je to přísaha před Bohem,“ řekl. „Závazek, který jsem dal brazilskému lidu, bylo vytvořit slušnou vládu. Garantuji vám, že budu. Změníme osud Brazílie společně,“ prohlásil. 

Jeho kritici se však obávají, že bývalý vojenský kapitán, který se v minulosti netajil obdivem k brazilské diktatuře z let 1964 až 1985 a s nostalgií vzpomíná na svá léta v armádě, může omezit občanské svobody a podkopat ústavu Brazílie.

Hrozba demokracie?

Podle některých je tak budoucí prezident hrozbou demokracie, která může vrátit zemi o krok zpět v boji za práva menšin a za rovnost mužů a žen. Ve svých prohlášeních rovněž často nešetřil homofobními a rasistickými výroky. Často také urážel ženy.

V minulosti například obhajoval zabíjení oponentů bývalého vojenského režimu a o homosexualitě prohlásil, že „je důsledkem nedostatečného bití“.

Bolsonaro zvítězil v nedělních prezidentských volbách se ziskem více než 55 procent hlasů. Krátce po přátelském telefonátu s americkým prezidentem uvedl, že brzy navštíví Bílý dům. Jako první zahraniční cestu si ovšem vybral návštěvu Chile, která je další jihoamerickou zemí, kde rovněž letos v prezidentských volbách zvítězil pravicový kandidát, Sebastián Piňera.

Kandidát na prezidenta Brazílie Jair Bolsonaro
V Brazílii pobodali prezidentského kandidáta Bolsonara, jeho stav je vážný