"Budoucnost nepatří globalistům, budoucnost patří vlastencům," prohlásil Donald Trump s tím, že pro moudré politické lídry je na prvním místě budoucnost jejich vlastních lidí, a že proto Spojené státy za jeho vlády spustily "velký program národní obnovy".
Spojené státy jsou podle Trumpa nejmocnější zemí světa a výdaje jeho administrativy prý udělaly ze světa bezpečnější místo. Šéf Bílého domu zároveň doufá, že jeho země nebude muset svoji sílu nikdy použít a že nevyhledává s nikým konflikty. Trump ale zdůraznil, že vždy bude hájit americké zájmy.
Co se týče Íránu a sporu o jeho jaderný program, mají "všechny státy povinnost konat," řekl americký prezident s tím, že odpovědné vlády by neměly "subvencovat krvežíznivost Íránu". Teherán varoval, že dokud bude jeho "ohrožující chování pokračovat, sankce nebudou zrušeny, ale upevněny". Trump hovořil na pozadí zvýšeného napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábii po útocích na dvě saúdskoarabská ropná zařízení 14. září. Rijád a Washington z útoků, ke kterým se přihlásili šíitští povstalci v Jemenu, viní Írán. Ten to však odmítá.
Útok na aktivisty
"Spojené státy nikdy nevěřily na věčné nepřátele, válčit umí kdokoliv, ale jen ti nejodvážnější si mohou vybrat mír," řekl Trump v závěru své kritiky Íránu, přičemž zmínil diplomatická jednání mezi USA a Severní Koreou.
Nekontrolovatelná migrace a nespořádané hraniční kontroly ohrožují suverenitu a bezpečnost všech států, myslí si Trump a delegátům zemí OSN řekl, že "každý z vás má naprosté právo chránit své hranice". Zaútočil na aktivisty, kteří razí politiku otevřených hranic. Umožňují podle něho "zločineckým skupinám, aby lovily nevinné muže, ženy a děti". A lidi, kteří by se chtěli ilegálně dostat do Spojených států, varoval, že "budou obratem vráceni domů". "Nebudete vpuštěni do naší země, dokud budu americkým prezidentem," prohlásil Trump, který dnes před Valným shromážděním OSN vystoupil potřetí.
Kritika čínských praktik
Číně, s níž Spojené státy v posledních letech vedou obchodní válku, Trump vyčetl, že "přijala ekonomický model závislý na masivních obchodních bariérách, velkých státních dotacích, manipulaci s měnou". Peking, který má druhou největší ekonomiku světa, obvinil také z "krádeží duševního vlastnictví a obchodních tajemství ve velkém měřítku".
Trumpově kritice neunikly ani provozovatelé velkých sociálních sítí, které prý mají "ohromnou sílu ohledně toho, co smíme vidět a co smíme říci". Nedopustí, aby "umlčeli hlas lidu".
Šéf české vlády Babiš, který je nyní rovněž v OSN, po Trumpově projevu řekl, že mu v něm chyběla Evropa. "To není dobře a je to pro nás k zamyšlení," uvedl. Trump ve svém proslovu jen slíbil Británii, že jakmile opustí Evropskou unii, uzavřou s ní Spojené státy "výjimečnou dohodu".
Erdogan: Jaderná moc by měla být dostupná všem nebo zakázána
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku prohlásil, že jaderná moc by buď měla být dostupná pro všechny, nebo zakázána plošně. Napsala o tom agentura Reuters.
"Pozice jaderné mocnosti by buď měla být zakázána, nebo přípustná pro všechny," řekl Erdogan na každoročním zasedání světových lídrů.
Erdogan ve svém projevu rovněž uvedl, že mezinárodní společenství postupně přichází o schopnost čelit překážkám jako je chudoba. Označil za neakceptovatelné, že polovina světa je bohatá, zatímco ta druhá žije v chudobě. Zatímco bohaté státy řeší technologický pokrok a obézní populaci, ty chudé se potýkají s podvýživou svých obyvatel, upozornil.
"Svět je větší než pětka," řekl Erdogan s odkazem na pětici zemí s jadernými zbraněmi, které jsou účastníky dohody o nešíření jaderných zbraní (NPT). Nukleárním arsenálem ale kromě USA, Ruska, Británie, Francie a Číny disponují i další státy, byť některé to oficiálně nedeklarovaly.
Turecký prezident také podle listu The Guardian řekl, že Turecko je nejvelkorysejší zemí, pokud jde o humanitární pomoc a poskytování azylu lidem, kteří museli opustit své domovy. V projevu ukázal fotografii tříletého syrského chlapce Ajlana Kurdího, který utonul ve Středozemním moři v roce 2015 a hovořil o 3,6 milionech syrských uprchlíků žijících v Turecku.